Obavijesti Video Pretražite Navigacija
Operacija 'Crna vrana'

'UN-ovi promatrači su prikrili ili uništili topničke dnevnike'

Slika nije dostupna
Slika nije dostupna
Gotovinin odvjetnik je podnio DORH-u dopunu kaznene prijave protiv trojice promatrača UN-a iz Rusije, jer sumnja da su prikrili ili uništili topničke dnevnike iz 'Oluje'.

Obrana generala Ante Gotovina podnijela je DORH-u dopunu kaznene prijave protiv trojice promatrača UN-a zbog prikrivanja ili uništavanja tzv. topničkih dnevnika iz vojnoredarstvene operacije 'Oluja', izjavio je za Hinu Gotovinin branitelj Luka Mišetić. 'U dopuni kaznene prijave dodane su detaljne informacije iz svjedočenja haških svjedoka da je krajem rujna 1995. UN izveo operaciju 'Crna vrana' u BiH u obavještajne svrhe. Operacija je izvedena na teritoriju suverene države, bez suglasnosti vlade BiH', rekao je Mišetić.

Pročitajte i ovo Aleksandar Vučić suočavanje s istinom Vučić u UN-u pozvao na glasanje protiv rezolucije o genocidu u Srebrenici: "Ne samo da neće dovesti do mira..." Pokušao na skriven način unijeti gotovinu Prekršajni nalog FOTO Albanac pokušao prošvercati gotovinu u Hrvatsku: Pogledajte gdje su carinici pronašli buntove novčanica

Objasnio je da su promatrački timovi UN-a (UNMO) ubačeni na područja na kojima su djelovale hrvatske snage u BiH, a prikupljene informacije, među kojima su operativni dokumenti poput karata i planova topničke podrške u Oluji, pronađeni su kod Bosanskog Grahova. Radi se, dodao je, o ilegalnoj operaciji jer je 'u suprotnosti s mandatom UN-a'. 'Poanta dopune je da se radi o ilegalnoj operaciji UN-a, te ti dokumenti ne bi bili službeno arhivirani', kazao je odvjetnik generala Gotovine.

Mišetić je 26. travnja prijavio promatrače iz Rusije Aleksandera Černetskog i Viktora Tarusina te Britanca Petera Gagea Williamsa zbog sumnje da su prikrili ili uništili dokumente o djelovanju hrvatskog topništva u 'Oluji', odnosno arhivsku građu Republike Hrvatske. Time su, tvrdi obrana, počinili kazneno djelo protiv javnog reda uništenjem ili prikrivanjem arhivske građe, kažnjivo po članku 327. stavka 1. Kaznenog zakona.

Obrana sumnja da su promatrači sakrili ili uništili dokumente

Prema Mišetićevim riječima, Černetski je u rujnu 1995. u BiH pronašao vojne dokumente HV-a o uporabi topništva tijekom 'Oluje' i predao ih načelniku stožera UN-ovih promatrača general bojniku Williamsu. On ih je, pak, nakon pregleda predao glavnom časniku za vojno informiranje pukovniku Tarusinu i nakon toga dokumentaciji se gubi svaki trag. Po transkriptu svjedočenja Černetskoga pred Haaškim sudom, pronađene karte dostavljene su arhivu UN-a u Zagrebu, ali obrana tvrdi da se one tamo ne nalaze, pa sumnja da su trojica promatrača prikrili ili uništili dokumente.

'Ti svjedoci haškog tužiteljstva znaju sudbinu tih dokumenata...ne postoji razlog zašto ti svjedoci ne bi bili detaljno ispitani', rekao je Mišetić. Dodao je da je časnicima koji su pronašli dokumentaciju zapovjednik rekao da o tome ne pišu, tj. 'da ne podnose pismeno izvješće'. Od prve prijave, podnesene u travnju, Mišetić još nije dobio povratnu informaciju od DORH-a, ali očekuje da se cijela stvar temeljito ispita. 'To je nešto što DORH treba ispitati. Ovo je vrlo važno i za Hrvatsku i za naš predmet', zaključio je Mišetić.

Osim dokumenata operacije 'Crna vrana', nestali su i najvažniji dokumenti vezani uz granatiranje Knina, poput dokumenta UNMO-a 'Konačna ocjena granatiranja Knina'. Što se haških istražitelja tiče koji su prikupljali građu za optužnicu protiv hrvatskih generala, neki su tijekom rata u Hrvatskoj bili časnici za informiranje UN-a, što je, kako tvrde analitičari, uključivalo u stvari obavještajnu djelatnost. Prekomjereno i neselektivno granatiranje Knina je jedna od glavnih točaka optužnice haškog tužiteljstva protiv trojice hrvatskih generala Ante Gotovine, Ivana Čermaka i Mladena Markača. (Hina)

Još brže do
svakodnevnih vijesti.

Preuzmi novu DNEVNIK.hr aplikaciju
Još aktualnosti
Još vijesti
Pretražite vijesti

Budite u tijeku s najnovijim događanjima

Obavijesti uključene