Obavijesti Video Pretražite Navigacija
Novi sukob

U obilježavanju dana državnosti BiH sudjelovali i vojnici unatoč zabrani, Dodik najavljuje istragu

Slika nije dostupna
Slika nije dostupna
Obilježavanje 25. studenog kao dana državnosti Bosne i Hercegovine u nedjelju je otvorilo novi sukob u toj zemlji jer se na jednoj od manifestacija koje je upriličilo nekoliko nevladinih udruga u Bobovcu kod Vareša u središnjoj Bosni pojavila počasna postrojba oružanih snaga BiH unatoč izričitoj zabrani što ju je prije dva dana izrekla ministrica obrane Marina Pendeš.

Desetak vojnika u borbenim odorama i s puškama s bajunetima bilo je postrojeno pored pozornice na Bobovcu gdje su obilježavanje dana državnosti BiH organizirali bošnjačka zajednica kulture ''Preporod", Hrvatsko narodno vijeće (HNV), židovska humanitarna udruga La Benevolencija, nevladina udruga Krug 99, muslimansko dobrotvorno društo Merhamet, Srpsko građansko vijeće-Pokret za ravnopravnost i Vijeće kongresa bošnjačkih intelektualaca.

Pročitajte i ovo Racijom u BiH razbijen superkartel velika akcija Pao superkartel u susjedstvu: Među uhićenima ravnatelji policije i bolnice, poduzetnici, influencerica... Milorad Dodik Sigurnosni forum Dodik ponovo u Rusiji: Pogledajte s kim se prvo susreo

Oni su od ministarstva obrane BiH zatražili sudjelovanje počasne postrojbe no zahtjev im je odbijen a pojašnjenje nije dano.

Obolježavanje dana državnosti na Bobovcu organizirano je i u prethodne dvoje godine a ta lokacija odabrana je zbog svog simboličkog značaja za povijesni kontituitet bosanske države jer je Bobovac kao utvrđeni grad podignut u XIV stoljeću godinama bio jedno od sjedišta bosanskih banova i kraljeva sve do osmanske okupacije 1463.

Danas je na Bobovcu i muzej dinastije Kotromanića a ostaci starog grada imaju posebno značenje i za katolike u BiH pa Crkva tamo već godinama organizira molitveni pohod za domovinu.

Organizatori su kazali kako im nije poznato na koji je način ukinuta zabrana ministrice Pendeš ali su iskazali zadovoljstvo činjenicom da se i uz postrojavanje počasne postrojbe bosanskohecregovačkih oružanih snaga obilježava dan državnosti.

"Ovo je pozitivna priča i zahvalna sam svima koji su ovdje došli", kazala je pred nekoliko stotina okupljenih sudionika Sahudina Beganović, predsjednica vareškog "Preporoda".

Obilježavanju Dana državnosti na Bobovcu pridružio se i vareški župnik fra Mirko Majdandžić.

U govoru je pozvao sve da vole BiH "kao svoju majku" poručivši da je ta država poput tronošca i koja god njegova noga bude slomljena svi će zbog toga trpjeti.

No predsjedatelju Predsjedništva BiH Miloradu Dodiku nije se svidjelo što su vojnici bili postrojeni na Bobovcu.

On je i ranije kazao kako 25. studenoga ne prihvaća kao državni praznik jer ga u RS-u nisu priznali a sada je to ponovio te je najavio kako će zatražiti istragu o cijelom slučaju.

"Nemoguće je prihvatiti činjenicu da se počasna postrojba oružanih snaga BiH postroji na taj datum koji mi ne prihvaćamo, a s druge strane da se ospori uporaba te počasne postrojbe za dan RS i to je nešto što će ostati problematično. Zatražit ću da vidim kakve su procedure", kazao je u nedjelju Dodik.

Ustvrdio je kako njega nitko nije ni o čemu konzultirao iako je Predsjedništvo BiH po zakonu vrhovni zapovjednik oružanih snaga te rekao kako je sve to samo još jedan dokaz kako se u Sarajevu odnose prema interesima Srba.

Dodik je kao predsjednik RS u siječnju ove godine tražio postrojavanje počasne postrojbe oružanih snaga u Banjoj Luci 9. siječnja pri obilježavanju dana RS-a. S obzirom da je Ustavni sud BiH taj praznik progasio neustavnim Predsjedništvo BiH u bivšem sazivu nije dalo suglasnost za to ali je Mladen Ivanić kao tadašnji predsjedatej ipak doveo vojnike u Banju Luku. Rupu u zakonu našao je tumačenjem kako on ima pravo na postrojavanje počasne postrojbe kao član Predsjedništva BiH.

I nakon toga je provedena istraga zbog kršenja procedura no na kraju nitko u oružanim snagama nije snosio posljedice jer je konstatirano kako su časnici i vojnici samo provodili zapovjedi koje su im dane.

Oružane snage BiH sastoje se od tri pukovnije koje su praktički etnički ustrojene jer baštine tradicije tri vojske koje su međusobno ratovale od 1992. do 1995. (Hina)

Povezane teme

Još brže do
svakodnevnih vijesti.

Preuzmi novu DNEVNIK.hr aplikaciju
Još aktualnosti
Još vijesti
Pretražite vijesti

Budite u tijeku s najnovijim događanjima

Obavijesti uključene