Obavijesti Video Pretražite Navigacija
U Afganistanu

Prekršili sva obećanja svijetu, a sada su na lomači spalili i - glazbene instrumente. Obrazloženje je van dosega zdrave pameti

Zapaljeni glazbeni instrumenti u Afganistanu
Zapaljeni glazbeni instrumenti u Afganistanu Afp
Aktualno Galerija Zapaljeni glazbeni instrumenti u Afganistanu Zapaljeni glazbeni instrumenti u Afganistanu Foto: Afp Zapaljeni glazbeni instrumenti u Afganistanu Zapaljeni glazbeni instrumenti u Afganistanu Foto: Afp Talibani Talibani Foto: Afp +0 Stanje u Afganistanu Galerija 1/4 >>
Talibani su u Afganistanu spalili glazbene instrumente tvrdeći da glazba "uzrokuje moralnu korupciju".

Glazbena oprema vrijedna tisuće dolara nestala je proteklog vikenda u dimu na lomači u zapadnoj pokrajini Herat, javlja u ponedjeljak BBC.

Otkako su 2021. preuzeli vlast, talibani su uveli brojna ograničenja, uključujući puštanje glazbe u javnosti.

Ahmad Sarmast, osnivač Afganistanskog nacionalnog instituta za glazbu, usporedio je njihove postupke s "kulturnim genocidom i glazbenim vandalizmom".

"Narodu Afganistana uskraćena je umjetnička sloboda... Spaljivanje glazbenih instrumenata u Heratu samo je mali primjer kulturnog genocida koji se odvija u Afganistanu pod vodstvom talibana", rekao je za BBC dr. Sarmast, koji se sada nalazi u Portugalu.

Među predmetima spaljenim u Heratu bili su gitara, harmonij i tabla, neka vrsta bubnja, kao i pojačala i zvučnici, pokazuje snimka na internetu. Mnogi od njih bili su zaplijenjeni na vjenčanjima u gradu.

Dužnosnik talibanskog Ministarstva poroka i vrline rekao je da bi puštanje glazbe "mlade skrenulo s pravog puta".

Sličnu lomaču instrumenata talibani su organizirali 19. srpnja. Vlada je tada objavila fotografije požara na Twitteru, ali nije rekla u kojem se dijelu zemlje dogodio.

Svi oblici glazbe bili su zabranjeni na društvenim okupljanjima te na televiziji i radiju u vrijeme dok su talibani bili na vlasti u Afganistanu od sredine 90-ih do 2001.

Pročitajte i ovo Marijo Ćaćić, gradonačelnik Knina Veliki praznik Gradonačelnik Knina o negodovanjima uoči obljetnice Oluje: "Svake godine imamo tu istu diskusiju"

Potom je glazbena scena cvjetala iduća dva desetljeća koja su uslijedila, no povratak talibana u kolovozu 2021. natjerao je mnoge glazbenike na bijeg iz zemlje. Pjevači i glazbenici koji su još uvijek u zemlji navodno su izloženi batinanju i diskriminaciji.

U posljednje dvije godine talibani su nametnuli brojna stroga ograničenja u skladu sa svojim strogim tumačenjem islamskog zakona.

Najveći teret ovih oštrih mjera pao je na žene. Talibani su odredili da one trebaju biti odjevene tako da im se otkrivaju samo oči te da moraju biti u pratnji muškog rođaka ako putuju više od 72 km.

Pročitajte i ovo Pomoć za oštećene automobile - 6 na terenu 55 timova Stradao vam je auto u oluji, a nemate kasko? Grad Zagreb nudi pomoć, ovako se možete prijaviti

Tinejdžericama i ženama također je zabranjen ulazak u školske i sveučilišne učionice, teretane i parkove.

Po nalogu talibana prošlog tjedna svim frizerskim i kozmetičkim salonima diljem zemlje naloženo je da se zatvore, nakon što su ocijenjeni neislamskima.

Povezane teme

Još brže do
svakodnevnih vijesti.

Preuzmi novu DNEVNIK.hr aplikaciju
Još aktualnosti
Još vijesti
Pretražite vijesti

Budite u tijeku s najnovijim događanjima

Obavijesti uključene