'Svjetski dan slobode medija obilježava se 3. svibnja kako bi nas sve podsjetio na vitalni značaj te temeljne slobode. To je dan kada slavimo nezamjenjivu ulogu koju novinari imaju u razotkrivanju zloporaba vlasti', istaknuo je Obama u priopćenju koje je objavila Bijela kuća. On je upozorio na rastući broj novinara koji su diljem svijeta ušutkani smrću i zatvorom, ističući kako su od 1993., otkad se obilježava Svjetski dan slobode medija, ubijena 692 novinara. 'Samo trećina tih smrti povezana je s izvještavanjem o ratu, većina žrtva su lokalni novinari koji su pisali o temama kao što je kriminal, korupcija i nacionalna sigurnost u njihovim domovinama', istakao je Obama.
Pročitajte i ovo
TRUMP RAZARAČ
Dok je Kremlj suzdržan oko izbora, ruski mediji navijaju za Trumpa: "On bi mogao dovesti do kolapsa Amerike bez ispaljivanja projektila"
Posljedice
FOTO/VIDEO Izgubio izbore pa novinara izbo nožem: Sad ga čeka doživotni zatvor
Povrh toga tragičnog broja, stotine novinara svake je godine izloženo zastrašivanju, cenzuri i arbitrarnim uhićenjima - krivi samo zbog strasti za istinom i tvrdoglavog uvjerenja da slobodno društvo ovisi od informiranog građanstva. Upozoravajući na gušenje medijskih sloboda diljem svijeta, Obama je naveo negativne primjere zemalja kao što su Azerbajdžan, Uzbekistan, Mianmar, Eritreja, Kuba i Zimbabve te imena nekih novinara koji su simboli stradanja, kao što su Shi Tao i Hu Jia u Kini i J.S. Tissainayagam u Šri Lanki.
Obama izrazio zabrinutost za zatvorene novinare
On u priopćenju izražava posebnu zabrinutost za američke novinarke zatvorene u inozemstvu - Roxanu Saberi u Iranu, te Eunu Lee i Lauru Ling u Sjevernoj Koreji. 'Dajući svoj glas potpore i divljenja svim onim hrabrim muškarcima i ženama koji rade na otkrivanju istine i jačanju odgovornosti diljem svijeta', Obama je citirao jednog od utemeljitelja SAD-a, Thomasa Jeffersona, koji je kazao kako je mišljenje naroda temelj demokratske vlasti, a prvi prioritet treba biti čuvanje toga prava, a da se 'mora odlučiti između vlade bez novina i novina bez vlade, ne bi oklijevao ni trenutka, birajući potonje'.
>> Sutra 'Pet minuta gromoglasne tišine'
Sjedinjene Države se s ponosom pridružuju međunarodnoj zajednici u proslavi Svjetskog dana slobode medija i 'doprinosa koji novinari daju promicanju ljudskog dostojanstva, slobode i napretka', poručila je državna tajnica Clinton u priopćenju State Departmenta. Ona je naglasila da živimo u svijetu u kojem je 'slobodan protok informacija i ideja moćna sila napretka', a neovisni tisak, radio i televizija te internetski mediji 'više od izvora vijesti i mišljenja'. 'Oni također otkrivaju zloporabe vlasti, bore se protiv korupcije, osporavaju svojatanje, i pružaju konstruktivnu platformu za nove ideje i neslaganja'.
Snažna predanost medijskim slobodama
Sloboda medija je značajka svakog slobodnog društva, zaštićena Univerzalnom deklaracijom o ljudskim pravima UN-a, a tamo gdje je sloboda medija ugrožena sva druga ljudska prava su izložena prijetnji, istakla je Clinton. 'Sloboda medija je ključna za demokraciju, ona jača transparentnost i odgovornost, a oboje je preduvjet za održivi gospodarski razvoj', ocijenila je. Prema njezinim riječima, oni koji nastoje zlorabiti vlast i širiti korupciju, vide prijetnju u medijskim slobodama. Umjesto da podupiru medijsku otvorenost, oni pokušavaju kontrolirati ili utišati neovisne glasove, a metode koje rabe protiv novinskih organizacija i novinara idu od restriktivnih zakona i propisa do cenzure, nasilja, zatvaranja i čak ubojstava.
'Takve taktike nisu nove, i ne mogu proći bez odgovora', upozorila je Clinton, izražavajući u ime predsjednika Obame 'snažnu predanost' nove administracije medijskim slobodama diljem svijeta, i potporu njihovu jačanju kroz diplomatske napore, programe pomoći i razmjene, te suradnju i partnerstvo s nevladinim organizacijama i izravno s medijima.