Središnje zapovjedništvo SAD-a u ponedjeljak je prebacilo više od milijun komada zaplijenjenog iranskog streljiva ukrajinskim oružanim snagama, objavili su to u priopćenju za javnost.
Podijelite
SAD će tisuće zaplijenjenog iranskog oružja i streljiva prebaciti u Ukrajinu. Potez je to koji bi mogao pomoći u ublažavanju kritičnog nedostatka naoružanja s kojima se suočava ukrajinska vojska dok čeka više novca i opreme od SAD-a i njegovih saveznika, rekli su američki dužnosnici.
Središnje zapovjedništvo SAD-a, zaduženo za akcije na Bliskom Istoku, centralnoj Aziji i dijelovima južne Azije, već je prebacilo više od milijun komada zaplijenjenog iranskog streljiva ukrajinskim oružanim snagama u ponedjeljak, objavili su to u priopćenju za javnost.
Streljivo su prvotno zaplijenile američke mornaričke snage s broda bez državne oznake MARWAN 1 9. prosinca, piše BBC.
Američka vlada stekla je vlasništvo nad njima u srpnju kroz proces poznat kao građansko oduzimanje, kojim se imovina može zaplijeniti ako se smatra da je njezin vlasnik umiješan u kriminalne aktivnosti.
U ovom slučaju tužba je podignuta protiv iranske Islamske revolucionarne garde, ogranka iranskih oružanih snaga čiji je zadatak očuvanje vlasti u zemlji.
U priopćenju, Središnje zapovjedništvo je reklo da su SAD "predane suradnji sa saveznicima i partnerima na suzbijanju protoka iranske smrtonosne pomoći u regiji svim zakonitim sredstvima".
Iran podupire Houti pobunjenike u građanskom ratu u Jemenu, ali su transferi oružja toj skupini zabranjeni prema rezoluciji Vijeća sigurnosti UN-a iz 2015.
Građanski rat u Jemenu počeo je 2014. godine kada su Huti preuzeli kontrolu nad glavnim gradom Sanom i smijenili vladu zemlje.
Svrgnuta vlada ostaje međunarodno priznata vlast Jemena, a podupire je koalicija zemalja u regiji predvođena Saudijskom Arabijom, kao i SAD i Velika Britanija.
Od druge polovice prošle godine, Iran je također više puta optuživan za opskrbu Rusije oružjem, ponajviše bespilotnim letjelicama, za rat u Ukrajini.
U ponedjeljak, u raspravi o zapadnoj opskrbi Ukrajine streljivom na Varšavskom sigurnosnom forumu, admiral Rob Bauer, predsjednik Vojnog odbora NATO-a, rekao je da se "sada vidi dno bačve".
Rekao je da su desetljeća nedovoljnog ulaganja značila da su, čak i na početku rata, zalihe streljiva zemalja NATO-a bile napola pune ili još praznije.
Dodao je da vlade i proizvođači oružja moraju "pojačati proizvodnju mnogo bržim tempom".
Prijenos iranskog streljiva događa se u vrijeme dok Bidenova administracija traži alternativne načine za pružanje pomoći Ukrajini usred protivljenja nekih u Kongresu.
Dužnosnici već tjednima upozoravaju da je novac trenutno dodijeljen Ukrajini gotovo potrošen, no pritisak članova republikanske desnice do sada je spriječio Zastupnički dom da odobri dodatna sredstva.