Procurio tajni plan ruskih obavještajaca: Do detalja isplanirali kako će jednu državu uhvatiti u svoje kandže
Piše A. L.,
17. ožujka 2023. @ 15:03
Tajni plan koji je izradila ruska sigurnosna služba, FSB, iznosi detaljne opcije za destabilizaciju Moldavije – uključujući potporu proruskim skupinama, korištenje pravoslavne crkve i prijetnju prekidom opskrbe prirodnim plinom.
Podijelite
Tajni ruski dokument je sastavljen kako bi se spriječilo naginjanje Moldavije prema Zapadu, što uključuje bliže odnose s NATO-om i zahtjev za pridruživanje Europskoj uniji. Naglašava se važnost sprječavanja Moldavije da se pridruži NATO-u.
CNN je dobio na uvid dokument za koji se smatra da ga je 2021. napisala FSB-ova Uprava za prekograničnu suradnju. Naslov mu je "Strateški ciljevi Ruske Federacije u Republici Moldaviji". Dokument je desetogodišnja strategija kako dovesti Moldaviju pod utjecaj Rusije.
Plan uključuje ovisnost Moldavije o uvozu ruskog plina i raspirivanje društvenog sukoba, kao i pokušaj blokiranja napora Moldavije da stekne utjecaj u proruskoj odcijepljenoj regiji Pridnjestrovlju, gdje je stacionirano oko 1500 ruskih vojnika.
Dokument od pet stranica podijeljen je u više naslova s kratkoročnim, srednjoročnim i dugoročnim ciljevima. Među glavnim ciljevima su podrška moldavskim političkim snagama koje zagovaraju konstruktivne odnose s Ruskom Federacijom i neutralizacija inicijativa Republike Moldavije usmjerenih na eliminaciju ruske vojne prisutnosti u Pridnjestrovlju.
Srednjoročni ciljevi uključuju "protivljenje ekspanzionističkoj politici Rumunjske u Republici Moldaviji" i "protivljenje suradnji između Republike Moldavije i NATO-a".
Dokument FSB-a iznosi dugoročne ciljeve uključujući "stvaranje stabilnih proruskih skupina utjecaja u moldavskim političkim i gospodarskim elitama" i "formiranje negativnog stava prema NATO-u".
Upitan o dokumentu glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov je rekao: "Ne znamo ništa o postojanju takvog plana. Ne isključujem da je ovo još jedan lažnjak. Rusija je uvijek bila i ostaje otvorena za izgradnju dobrosusjedskih, obostrano korisnih odnosa, uključujući i s Moldavijom. Jako nam je žao što sadašnje vodstvo Moldavije ima potpuno neopravdane i neutemeljene predrasude prema Moskvi".
Rusija je optužila Ukrajinu da planira invaziju i preuzimanje Pridnjestrovlja, koja graniči s jugozapadnom Ukrajinom. Rusko ministarstvo obrane prošlog je mjeseca reklo da Ukrajinci skupljaju oklopnu opremu u nekoliko pograničnih sela. Moldavija i Ukrajina su odbacile tu tvrdnju.
Prošlog mjeseca ruski predsjednik Vladimir Putin poništio je dekret iz 2012. koji je podupirao suverenitet Moldavije, rekavši da je taj potez "osigurao nacionalne interese Rusije u vezi s dubokim promjenama koje se događaju u međunarodnim odnosima", piše CNN.
Posljednjih tjedana moldavske vlasti uhitile su nekoliko navodnih proruskih aktivista, kao i navodnog vagnerovca koji je pokušao ući u zemlju. Također je bilo nekoliko prosvjeda koje je organizirala proruska stranka u glavnom gradu Kišinjevu.
Ukrajina i Sjedinjene Države upozorile su na ruske napore da destabilizira moldavsku vladu. Prošlog petka, Bijela kuća je rekla da ruski akteri, neki s trenutnim vezama s ruskim obavještajnim službama, nastoje organizirati i koristiti prosvjede u Moldaviji kao osnovu za poticanje pobune protiv moldavske vlade."
Dužnosnici zapadnih obavještajnih službi kažu da ruska strategija sama po sebi nije iznenađujuća, ali da je možda ubrzana kako moldavska vlada intenzivira napore da tješnje surađuje sa SAD-om i europskim državama.
Sadašnja moldavska predsjednica Maia Sandu zamijenila je krajem 2020. Igora Dodona, koji je bio blizak Kremlju. Prozapadna stranka PAS pobijedila je na parlamentarnim izborima duće godine.
Proruska stranka Shor organizirala je ovih dana prosvjede u glavnom gradu Kišinjevu, privlačeći nekoliko tisuća ljudi na prosvjede zbog visokih cijena energije.
Stranku predvodi Ilan Shor, biznismen povezan s Rusijom koji je optužen za krađu milijardi dolara iz moldavskih banaka 2014. Kasnije je osuđen za prijevaru, ali je to zanijekao.
Ministarstvo financija SAD-a sankcioniralo je Shora, njegovu suprugu i stranku u listopadu 2022., rekavši da je radio s ruskim pojedincima na stvaranju političkog saveza za kontrolu parlamenta Moldavije, koji bi zatim podržao nekoliko zakona u interesu Ruske Federacije.
Smatra se da je Shor trenutno u Izraelu.
SAD je obećao potporu moldavskoj vladi kako bi joj pomogao da se nosi s visokim cijenama energije. Cijene plina naglo su porasle tijekom prošle godine kao rezultat sukoba u Ukrajini.
Britanski ministar vanjskih poslova James Cleverly boravio je u četvrtak u Kišinjevu rekavši: da Ujedinjeno Kraljevstvo neće stajati po strani dok Moskva otvoreno potkopava njihovu demokraciju, suverenitet i teritorijalni integritet.
Posljednji prosvjed koji je organizirao Shor u petak prošlog tjedna doveo do nekoliko uhićenja. Među medijima koji su prisustvovali događaju, rekao je, bio je i izvjestitelj ruske državne novine Sputnik.
Ruski dužnosnici često su naglašavali važnost moldavske vlade koja je naklonjena Moskvi, kao i važnost regije Transnistrija.
Ubrzo nakon ruske invazije na Ukrajinu u veljači prošle godine, tadašnji vojnik zapovjednik Rustam Minnekaev, rekao je da je jedan od ciljeva takozvane "specijalne vojne operacije" bio uspostaviti koridor kroz južnu Ukrajine u regiju Transnistrija.