Ruska vojska pripremila je detaljne popise ciljeva s više od 160 lokacija u Japanu i Južnoj Koreji za slučaj izbijanja velikog rata, prema tajnim dokumentima koji su procurili.
Financial Times (FT), koji je navodno dobio dokumente koji su izvučeni iz predmemorije 29 tajnih ruskih vojnih dosjea, izvijestio je da ratni planovi datiraju iz razdoblja 2013.-2014. godine i nose oznaku Ruske kombinirane akademije za kopnene snage, škole za obuku viših časnika.
FT je naveo da se velik dio prezentacije usredotočuje na napade korištenjem ruskog krstarećeg projektila Kh-101 bez nuklearne bojeve glave, s ciljem zaustavljanja pregrupiranja trupa u područjima operativne svrhe u azijsko-pacifičkom sektoru u slučaju izbijanja rata s NATO-om.
Krhotine ruskog krstarećeg projektila Kh-101
Foto:
Afp
Materijali se uglavnom fokusiraju na obuku časnika za potencijalni sukob na istočnom frontu zemlje od 2008. do 2014., ali ističe njihovu relevantnost s obzirom na moskovske veze s Pekingom i raspoređivanje trupa Pjongjanga u ratu protiv Ukrajine.
Tko je na ruskoj listi ciljeva?
Preostali su ciljevi civilne infrastrukture, uključujući cestovne i željezničke tunele u Japanu, poput Kanmon tunela koji povezuje otoke Honshu i Kyushu. Energetska infrastruktura također je prioritet - popis uključuje 13 elektrana, poput nuklearnog kompleksa u Tokaiju, kao i rafinerije goriva.
U Južnoj Koreji glavni ciljevi među civilnim objektima su mostovi, ali popis uključuje i industrijska postrojenja poput čeličane u Pohangu te kemijskih tvornica u Busanu.
Dokumenti su također sadržavali i ruske procjene potrebnih snaga za probijanje južnokorejskih zapovjedno-kontrolnih bunkera te precizna mjerenja ciljanih zgrada i objekata japanske radarske baze u Okushiritou.
Nekad i sad
Iako je FT naglasio relevantnost ratnih planova unatoč njihovoj starosti, dodao je da je rat u Ukrajini pokazao moskovsku precijenjenost vlastitog naoružanja prije deset godina.
Hipotetska misija protiv Okushiritoua imala je 85 posto šanse za uspješno uništavanje ciljeva, prema dokumentima, što je FT ocijenio pretjeranim s obzirom na stvarne performanse projektila Kh-101 viđene u Ukrajini.
William Alberque, bivši dužnosnik NATO-a za kontrolu naoružanja, sada zaposlen u Stimson Centeru, izjavio je za FT da su europski i azijski ratni teatri izravno i neraskidivo povezani, što pokazuju dokumenti i nedavno slanje 12.000 vojnika iz Pjongjanga kako bi pomogli Rusiji u invaziji na Ukrajinu.
"Azija ne može ostati po strani u sukobu u Europi, niti Europa može sjediti prekriženih ruku ako rat izbije u Aziji", rekao je Alberque. Od navedenih lokacija, 82 su vojni ciljevi poput zapovjednih sjedišta japanskih i južnokorejskih oružanih snaga, radarskih instalacija, zračnih baza i pomorskih postrojenja. "U situaciji kada bi Rusija neočekivano napala Estoniju, morali bi napasti američke snage i resurse u Japanu i Koreji", dodao je.
Michito Tsuruoka, izvanredni profesor na Sveučilištu Keio i bivši istraživač za japansko Ministarstvo obrane, rekao je da ratni planovi naglašavaju zabrinutost za Tokio jer bi rat s Rusijom mogao doći s vrlo malo upozorenja.
"U sukobu sa Sjevernom Korejom ili Kinom, Japan bi dobio rana upozorenja. Imali bismo vremena za pripremu i pokušaj poduzimanja akcija. No kada je riječ o horizontalnoj eskalaciji iz Europe, upozorenje za Tokio bilo bi kraće, a Japan bi imao manje opcija da sam spriječi sukob," rekao je Tsuruoka.
Tsuruoka je dodao da "Rusiju obični Japanci često ne vide kao sigurnosnu prijetnju", što može biti dodatni razlog za zabrinutost.
Pročitajte i ovo
Drugi krug izbora
Primorac skinuo sako: "Došlo je vrijeme za pravi fajt"
Pročitajte i ovo
Povlače se s polica
Važna obavijest trgovačkog lanca! U jajima pronađena opasna bakterija, javite se doktoru ako imate ove simptome