Europa neće donijeti rješenje na ovom summitu niti na ostalim summitima koji će biti u budućnosti, jer ovo nije summit novih inicijativa nego učvršćivanje svega što se do sada nije dobro provodilo.
Pročitajte i ovo
Samit EU
Ivana Petrović iz Bruxellesa: "Jasno se vidjelo da unutar vijeća i unutar zemalja članica ne postoji suglasnost oko situacije na Bliskom istoku"
Analiza Ivane Petrović
I dalje nema dogovora oko čelnika EU: ''Vrijeme curi, a nervoza raste, svi su sada poželjni kandidati"
Ostaje se pri tome da će se u EU propuštati ljude koji su izbjegli iz ratnih zona, ne i druge, kao što neće propuštati ni one koji nisu zatražili azil, a imali su na to pravo. Nadalje, ljudi iz ratnih zona koje će se propustiti u EU, neće moći birati u koju zemlju žele ići već će ih se na temelju kvota o kojima se ranije govorilo, slati u zemlje članice koje Europa odredi.
Danas je zasjedala i Višegradska skupina, ne zna se točno što su zaključili, ali činjenica je da oni imaju plan B u slučaju da EU ne napravi u tjedan dana učinkovit plan s Turskom da se stegne granica između Grčke i Makedonije.
Sve to je podcrtano novim pravilima o propuštanju izbjeglica koje je donijela Austrija, a o kojima će mišljenje od pravne službe Komisije tražiti i sam Juncker. Njega zanima jesu li ta pravila u skladu s europskim pravom.
U Bruxellesu je i Viktor Orban koji se sastao s Tomislavom Kramarkom. Naime, Mađarska zatvara od 21. 3. sva tri ključna željeznička granična prijelaza s Hrvatskom, no kako doznajemo iz Mađarske misije u Bruxellesu, to je stara stvar koja je na snazi od 10 mjeseca te da su sad to zapravo produžili za mjesec dana.
Što s Brexitom?
Što se potencijalnog izlaska Ujedinjenog Kraljevstva iz EU tiče, to je jedno vrlo osjetljivo pitanje. Nijedan građanin EU ne bi volio biti u Uniji u kojoj nema UK, što zbog tržišta, što zbog političke protuteže prema Njemačkoj. Ne zna se hoće li izaći, ali prema anketama potpora tome sve više i više raste.
David Cameron ima 4 uvjeta koja je postavio, najsporniji je onaj o socijalnim pravim za radnike koji dolaze iz drugih zemalja EU, a koji prema njemu ne bi trebali uživati, što je protiv same srži slobode kretanja radnika koja je u temeljima EU.
Donald Tusk kaže da bi prihvatili ukoliko to UK uvede na 4 godine, no Cameron bi na 7 godina. Ukoliko se nađe dogovor referendum bi se mogao održati već u lipnju.
Sam Cameron nije za izlazak, ali unutar svoje stranke ima ljude koji su eksplicitno za to, a on im želi udovoljiti. Tako se EU se već skoro godinu dana bavi jednom frakcijom unutar torijevske stranke u UK.
Donald Tusk je rekao da UK ima već dovoljno izuzeća iz Lisabonskog ugovora i ne vidi zašto im treba još.