Većina građana Njemačke pozitivno gleda na suživot sa strancima i smatra da će izbjeglice pridonijeti gospodarskom boljitku zemlje, proizlazi iz studije čije rezultate u utorak prenose njemački mediji.
Pročitajte i ovo
Novi trendovi
Njemačka više nije obećana zemlja za Hrvate: Ne dolazi ih više toliko, a još ih je više koji odlaze
Imigranti su za 1.000 eura kupovali azil
Korupcijski skandal potresa Njemačku: Dovoljno je bilo imati novca i poznavati odvjetnika
Na obiteljskoj farmi
Užas u susjedstvu: Djed, sin i unuk se utopili u septičkoj jami, jedna osoba se bori za život
užas na farmi
Novi detalji stravične tragedije u Srbiji: Preminula i peta žrtva, nastradala cijela obitelj
Međunarodni praznik rada
Samo neki trgovački lanci radit će za Praznik rada: Evo kamo možete u kupovinu
"Građani, bez obzira na to jesu li stranog porijekla ili ne, gledaju većinom pozitivno na suživot useljenika i domaćeg stanovništva u Njemačkoj“, stoji u studiji Stručnog vijeća njemačkih zaklada za integraciju i integraciju (SVR).
Tzv. integracijski barometar SVR objavljuje u redovitim razmacima. U usporedi s posljednjim ispitivanjem 2015., uoči izbjegličkog vala, situacija se nije znatno promijenila.
"Središnja je poruka ovog istraživanja ta da je integracijska klima u Njemačkoj i dalje stabilna i kreće se na ljestvici od nule do sto između 64 i 70, pri čemu nula označava totalno negativan stav prema integraciji, a sto potpuno pozitivan“, rekao je direktor SVR-a Thomas Bauer za javni servis ARD.
"Stvarnost je pozitivnija od javnog diskursa koji vlada u Njemačkoj“, istaknuo je Bauer ukazujući na uglavnom negativno medijsko izvještavanje vezano za temu izbjeglica.
Povjerenica savezne vlade za integraciju Annette Widmann-Mauz vjeruje da izravni direktni kontakt između useljenika i domaćeg stanovništva pridonosi pozitivnijoj klimi.
"Očito postoji razlika između direktnog doživljaja izbjeglica i filtriranog doživljaja preko društvenih mreža“, rekla je Wildmann-Mauz prilikom predstavljanja studije.
Na suživot sa strancima pozitivno se gleda prije svega tamo gdje je kontakt useljenika i domaćeg stanovništva dio svakodnevice.
U dijelovima Njemačke, posebno na bivšem komunističkom istoku gdje je postotak stranaca nizak, prisutniji je viši stupanj skeptičnosti prema suživotu stranaca i domaćih.
Studija je pokazala i da je većina ispitanika spremna i dalje primati izbjeglice u zemlju te da na dolazak izbjeglica ne gleda kao na opasnost po blagostanje u Njemačkoj.
Rezultate ispitivanja stranke lijevog spektra okarakterizirale su kao "poraz konzervativne i desne politike“.
"Političari konzervativnih i desnih stranaka pokušavaju, kada je tema integracija i migracija u pitanju, ljudima utjerati strah u kosti. Integracijski barometar pokazuje da ljudi na padaju na taj trik“, rekla je glasnogovornica stranke Ljevica za integracijska pitanja Goekay Akbulut.
Zeleni su priopćili kako "ludilo zatvaranja granica i populističke tlapnje o azilnom turizmu stranaka poput CSU-a“ nema puno veze s raspoloženjem građana u zemlji. (Hina)