Adieu, Akropolo! Zašto Grčka mora izaći iz euro zone!", piše na naslovnici zadnjeg broja najutjecajnijeg njemačkog časopisa Der Spiegela, čime se i kolumnisti tog magazina pridružuju brojnim pozivima europskih dužnosnika koji smatraju da bi upravo napuštanje euro zone u ovome trenutku mogla biti najbolja opcija za tu zemlju.
Podijelite
Predstavnici najmoćnijih europskih zemalja ovaj su tjedan zaključili da bi euro zona mogla preživjeti i bez Grčke, jer je EU u ovome trenutku otporniji na šokove. No Der Spiegel ide korak dalje te ocjenjuje kako je izlazak Grčke iz euro zone jedini način da se u ovome trenutku krene naprijed.
"Unatoč skepsi, naši su urednici dosad pozivali Atenu da ostane u euro zoni", piše u uredničkom komentaru. "No od parlamentarnih izbora početkom svibnja Spiegelovi promatrači izmijenili su stajalište."
"Grci nisu nikad bili dovoljno zreli za jedinstvu valutu, a nisu ni u ovome trenutku. Pokušaj da se zemlja, kroz reforme, održi 'zdravom' propala je", ocjenjuju novinari Der Spiegela u svom komentaru o Grčkoj. "U međuvremenu je postalo potpuno jasno da je izlazak iz euro zone u njihovu vlastitom interesu. Jedino će na taj način Grčka dobiti šansu da ponovno stane na vlastite noge, dugoročno gledajući." (Hina)