Satirični tjednik Charlie Hebdo, u čijim prostorijama je u srijedu u terorističkom napadu ubijeno najmanje dvanaest ljudi, je dio uvažene tradicije francuskog novinarstva koja seže od skandaloznih naslova koji su diskreditirali Marie-Antoinettu uoči francuske revolucije, piše BBC.
Pročitajte i ovo
Najmanje 12 ubijenih
Napad u srcu Pariza: 'Bio je to masakr, pravi pokolj'
Britanski premijer
'Ubojstva u Parizu su gnjusna'
Ta tradicija kombinira ljevičarski radikalizam s provokativnom podrugljivošću koja često graniči s bestidnošću.
Masakr koji je zgrozio svijet: 'To je napad na slobodu misli'
U 18. stoljeću meta je bila kraljevska obitelj pa su oni koji šire glasine stvarali kaos pričama, koje su često bile ilustrirane, o seksu i korupciji u Versaillesu. Danas postoje novi zmajevi za odstrel: političari, policija, bankari i vjera.
Isti duh drskosti koji se nekoć oborio na stari režim – dijelom nepristojan, dijelom politička samopromocija – još je uvijek dosta prisutan.
Charlie Hebdo je njegov glavni predstavnik.
Napad u srcu Pariza: 'Bio je to masakr, pravi pokolj'
Njegova odluka da ismije proroka Muhameda može se nazvati hrabro principijelnom ili opasno neodgovornom. Ono što se ne može poreći jest da je potpuno u skladu s njegovim povijesnim 'raison d'etre' ('razlogom postojanja').
Kao list Charlie Hebdo je često uspoređivan s poznatijim i uspješnijim rivalom Le Canard Enchaine. Oba su nadahnute istom potrebom da izazivaju vlasti.
Međutim, ako se Le Canard bavi isključivo glasinama i neobjavljenim tajnama, Charlie je i grublji i okrutniji – objavljujući mješavinu karikatura i često okrutne polemičke dosjetke.
Iako je istinski okrenuti krajnjoj ljevici francuske politike, prošlost Charlie Hebdoa je puna podjela i ideoloških izdaja.
Objavljen šokantan video napada u Parizu
Počeci lista leže u drugoj satiričnoj publikaciji zvanoj Hara-Kiri koja je postala poznata u 60-im godinama.
U 70-im je stvoren Charli. Charlie nije bio nepristojna aluzija na Charlesa de Gauellea ali je činjenica da je na početku također prenosio karikature Charlieja Browna iz SAD-a.
List se nikada nije prodavao u ogromnim nakladama – i nakon deset godina od 1981. prestalo je njegovo izdavanje zbog nedostatka sredstava.
Međutim, sa svojim nametljivim karikaturama na naslovnicama i zapaljivim naslovima, ova je novina postala nešto što će teško proći nezapaženo na novinskim kioscima.
Glavna osobina crteži i karikature
Oslanjajući se na snažnu francusku tradiciju stripova, crteži i karikature su glavna osobina ovog tjednika. Tijekom godina štampani su primjerci u odnosu na koje današnje prikazivanje Muhameda izgleda kao ilustracija iz dječje knjige.
'Ubojstva u Parizu su gnjusna'
Policajce bi prikazivali kako drže glave imigranata s kojih kaplje krv; časne sestre kako masturbiraju; pape kako nose kondome – bilo što kako bi se naglasila poanta.
Danas kada novinari ovog tjednika kažu da nema ništa posebno provokativno u novom izdanju Charlie Hebdoa – a na naslovnici je karikatura 'gosta urednika' Muhameda - oni su potpuno iskreni.
Jedina je razlika njihov izbor mete. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook