Nakon testiranja nešto više od 4500 uzoraka zaraza je potvrđena kod 1843 osobe što je približno dnevnom prosjeku cijelog tjedna. Apsolutni rekord je dosegnut u četvrtak kada je bilo 1965 novozaraženih.
Pročitajte i ovo
teške posljedice
Dramatično u susjedstvu - dio bolnice opet pretvoren u COVID odjel: "Ponovo mnogo ljudi umire, a mogli smo to izbjeći"
Ubrzano širenje zaraze
Zabrinjavajuće brojke kod susjeda: Naglo im rastu brojke preminulih i zaraženih, stručnjaci objašnjavaju zašto je tako
U najvećem dijelu zemlje i dalje su na snazi oštre restriktivne mjere zabrane rada velikih tržnih centara, ugostiteljskih objekata, teretana i sportskih centara, a u Federaciji BiH noću je zabranjeno i kretanje. Ta ograničenja ostaju na snazi i cijeli naredni tjedan.
Treći val pandemije za sada ne posustaje pa se sve veći broj građana te zemlje odlučuje cijepiti u Srbiji jer su im zdravstvene vlasti te zemlje ponudile da to učine besplatno samo uz prethodnu najavu elektroničkim putem, a istodobno u BiH nabavka cjepiva kasni pa je do sada procijepljeno manje od jedan posto stanovništva.
Gužve na graničnim prijelazima sa Srbijom
Iz bosanskohercegovačkog auto-moto kluba (BIHAMK) u subotu su izvijestili da su od ranog jutra velike gužve na četiri najfrekventnija granična prijelaza prema Srbiji, a pred dvoranom beogradskog velesajma stvorili su se veliki redovi u kojima stotine građana BiH čekaju na cijepljenje.
Prema dostupnim informacijama građanima BiH kao i onima iz Sjeverne Makedonije, Albanije i Crne Gore u Srbiji nude cjepivo Covishield, indijsku inačicu AstraZenece.
Iz Vanjskotrgovine komore BiH tijekom dana su potvrdili da su oni u suradnji s Gospodarskom komorom Srbije za ovaj vikend organizirali cijepljenje gospodarstvenika iz BiH za što se prijavilo njih četiri tisuće.
Prije desetak dana u bolnici u Užicu u Srbiji bilo je organizirano cijepljenje za sve suce i zaposlenike Ustavnog suda BiH.
BiH je do sada dobila tek 50 tisuća doza cjepiva Pfizera i AstraZenece, dok su vlasti u Republici Srpskoj za svoje građane nabavile još oko 40 tisuća doza ruskog Sputnjika V i naručile su ukupno pola milijuna doza.
Stanje u Sloveniji
U Sloveniji su u zadnja 24 sata potvrđene 1253 zaraze koronavirusom, znatno više u odnosu na 1032 koliko je potvrđeno prethodni dan pa vlada razmišlja da nova ograničenja uvede već idući tjedan, umjesto nakon 1. travnja.
Epidemiološka situacija i dalje se zaoštrava, a vladina stručna skupina za covid-19 ima više prijedloga kako ograničiti širenje virusa, među ostalim predviđa "potpuno zatvaranje" do 14 dana i gotovo je sigurno da će se idući tjedan zatvoriti neke trgovine i lokale, prema neslužbenim informacijama koje prenosi Slovenska televizija.
Jedan od prijedloga epidemiologa o kojima će u nedjelju odlučivati vlada je i ograničenje kretanja u okolici mjesta stanovanja, osim radi odlaska na posao i povratka, kupnje živežnih namirnica ili odlaska u ljekarnu, javlja isti izvor.
U nedjelju odluka o novim mjerama
Vlada bi odluku o novim mjerama mogla donijeti u nedjelju, odmah nakon što se kod predsjednika države Boruta Pahora održi sastanak političkog vrha o trećem valu epidemije na kojemu će se o mjerama nastojati postići konsenzus.
Vlada je u subotu objavila da je u zadnja 24 sata putem 6767 PCR testova potvrđeno 1253 novih zaraza, uz 18,5 posto pozitivnih testova, a troje oboljelih je umrlo.
Prema novim podacima ministarstva zdravstva, tjedni prosjek novozaraženih u jednom danu popeo se na 932, pa bi se uz taj trend idući tjedan mogao povećati na tisuću ili više, što znači da bi Slovenija opet bila u "crvenoj" zoni, uz potrebu većih ograničenja.
Aktivno zaraženih je 12.184 osoba, a broj dnevno zaraženih na tjednoj razini u porastu je za 22 posto.
Stanje u bolnicama nije, međutim, pogoršano u odnosu na prethodni dan, pa je hospitaiziranih trenutno 497 osoba, odnosno tri manje nego u petak, a na intenzivnim je odjelima 107 ljudi, među kojima je međutim sve više mlađih osoba.