U studiji koja je objavljena u utorak, kineski znanstvenici iz različitih institucija, uključujući i Sveučilište Sun Yat-Sen u Guangzhouu te sveučilište Zhejiang u Hangzhouu, sugeriraju kako bi mogli imati rješenje za pandemiju. Proveli su laboratorijske eksperimente, ali i one na živom organizmu, a autori tvrde kako se pokazalo da monoklonsko antitijelo 35B5 neutralizira tip COIVD-a bez mutacija, ali i one varijante koje izazivaju zabrinutost. Istraživanje na živom organizmu je, inače, provedeno na humaniziranim miševima.
Znanstvenici su primijetili da antitijelo djeluje i na "vrlo mutiranu" i smrtonosnu delta varijantu, javlja RT.
"35B5 neutralizira koronavirus ciljajući jedinstveni epitop (dio antigena koji imunološki sustav prepoznaje) koji izbjegava mjesta mutacije", piše u studiji, a to znači da 35B5 cilja na jedinstveni dio virusa koji se ne mijenja tijekom procesa mutacije.
Ciljajući dio virusa koji nije zahvaćenim mutacijama koje se smatraju zabrinjavajućima, antitijelo 35B5 je pokazalo učinkovitu sposobnost neutraliziranja kod više različitih sojeva. Znanstvenici tvrde da bi se ovo otkriće moglo iskoristiti za stvaranje univerzalnog cjepiva protiv koronavirusa.
Dio antigena na koji cilja antitijelo 35B5 prisutan je i u omikron varijanti, napominju znanstvenici.