COVID dodatak za umirovljenike uvele su mnoge zemlje. Kolike su šanse da zaživi u Hrvatskoj?
Piše Barbara Štrbac,
17. veljače 2021. @ 20:03
Godinu dana od izbijanja epidemije Vlada najavljuje da razmatra uvođenje COVID dodatka za umirovljenike. Pomoć im je, slažu se svi, i više nego potrebna, no zbog vremenskog određenja oporbi sve miriše na kampanju za lokalne izbore.
Podijelite
Mirovine male, a troškovi nikad veći. Valjalo je kupiti maske i dezinficijense. Zbog svega umirovljenici od Vlade traže COVID dodatak.
''Predstavili smo što to znači COVID dodatak u ovim uvjetima u kojima naši umirovljenici žive, gdje je prosječna mirovina 2562 kune, linija siromaštva 2710 kuna'', rekla je Višnja Fortuna iz Matice umirovljenika.
Hoće li dodatka biti znat će se nakon usklađivanja mirovina. Ove godine ono bi moglo biti manje od predviđenog. Ako ostane novca od tog predviđenog budžeta, umirovljenici se mogu nadati dodatku.
''Ono što su udruge iznijele kao zahtjev prema nama su razina između 50 i 150 eura po umirovljeniku, dakle po korisniku mirovine'', rekao je ministar rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike, Josip Aladrović.
Svi s mirovinama ispod granice siromaštva dobili bi 150 eura jednokratno. Oni s mirovinom između 2710 i pet tisuća kuna – 100 eura, a isključivo samci s mirovinom većom od pet tisuća kuna - 50 eura.
Plan koji predviđa novac za sve umirovljenike, smatraju neki, nije dobar.
''Ja tvrdo držim stav da onima koji imaju sedam, osam tisuća mirovine, nikakav COVID dodatak od 50 eura nije potreban i da to treba preraspodijeliti na one najsiromašnije'', rekao je Silvano Hrelja iz Hrvatske stranke umirovljenika.
A njih je nažalost previše.
''Umirovljenika do 2710 kuna, to je ono što sam rekla da je linija siromaštva, njih je preko 880 tisuća'', rekla je Fortuna.
COVID dodatak uvele su već mnoge zemlje. Od jednokratnih pomoći do mjesečnih dodataka pa čak i 13. odnosno 14. mirovine. Neke su zemlje čak ubrzale reformu i povećale najniže mirovine.
''Bojim se da ova pomoć naprosto nije dovoljna. Govorimo o problemu ovrha, govorimo o potrebi uvođenja moratorija na kredite'', rekao je predsjednik SDP-a, Peđa Grbin.
Da umirovljenicima treba pomoći nitko ne dvoji, ali trenutak je za oporbu suspektan.
''Dakle mi smo to tražili odmah po početku izbijanja ove krize za socijalno ugrožene naše umirovljenike, a sad se bliže lokalni izbori'', rekao je saborski zastupnik Nikola Grmoja.