Kao članovi zajednice Europske unije, svaki hrvatski građanin koji ima obvezno zdravstveno osiguranje, ima pravo na Europsku karticu zdravstvenog osiguranja ili na engleskom European Health Insurance Card. Pravilnik o kartici na snagu je stupio 6. prosinca 2014. godine. Njome ostvarujete pravo liječenja u inozemstvu u hitnim slučajevima, a ugovoriti je, ne može biti lakše.
Pročitajte i ovo
Ovaj put glasam
Mladi imaju poruku za one koji ne izlaze na izbore: "To je naša budućnost"
Raste broj coworking prostora
Mladi poslovnjaci u Zadru: Bez šefa, bez velikih troškova, a posao im samo raste!
Kako do nje?
Dovoljno je otići u jedan od Regionalnih centara HZZO-a i ubaciti zdravstvenu iskaznicu u redomat. Kartica je gotova u svega nekoliko sekundi, a dobit ćete je u potpunosti besplatno. Uz ovu karticu, hrvatski građani ostvaruju pravo na zdravstvenu zaštitu u svim zemljama Europske unije, ali i u nekima izvan nje, poput Švicarske, Lihtenštajna, Norveške ili Islanda.
Kartica u pravilu vrijedi oko godinu dana, a pokriva zdravstvene troškove tijekom privremenog boravka u zemljama Europske unije.
Iako su prednosti Europske zdravstvene kartice brojne, važno je reći kako ona ne zamjenjuje putno osiguranje, već pokriva samo troškove medicinskih usluga u hitnim slučajevima. Također, važno je naglasiti kako se pokriveni troškovi odnose isključivo na javne ustanove, ne i na privatne.
Zato je bitno poduzeti sve mjere opreza jer u slučaju primjerice nezgode na skijanju ili planinarenju, ona ne pokriva troškove prijevoza ili spašavanja pacijenta.
Europski parlament svakodnevno donosi odluke koje utječu na život svakog građanina Europske unije, a kako biste se i sami uključili u donošenje odluka od vašeg interesa, ovog svibnja ne propustite priliku dati svoj glas.
Ovaj put glasam. Izbori za Europski parlamentodržat će se 26. svibnja