U Hrvatskoj je za petak najavljen bojkot trgovina, trgovačkih lanaca i benzinskih crpki zbog stalnog rasta cijena temeljem inicijative koja je krenula iz grupe "Halo, inspektore" na Facebooku, iza koje stoji Europski centar izvrsnosti potrošača (ECIP), a u međuvremenu su je podržala društva za zaštitu potrošača, sindikati, političke stranke, pa i sam ministar gospodarstva.
Blagdan Uskrsa
Učenici uskoro idu na praznike, no sreća će kratko trajati: Evo i zašto
stroge mjere
Austrija uvodi posebne mjere zbog širenja zaraze, zatvaraju i neke granične prijelaze: "Čestice se šire i do 40 km. Jako je zarazno"
Uveo carine cijelom svijetu
Trump potpisao povijesnu uredbu: "Potkradaju nas više od 50 godina, više neće! Oslobađamo se stranih strvinara"
Ta inicijativa započela je porukama koje su se proteklih dana dijelile po društvenim mrežama. "24. 1. u HR je bojkot protiv visokih cijena prehrane. Pozivaju se ljudi da taj dan nitko ništa ne kupuje, ali ništa. Osigurajte se za taj dan kao da je nedjelja", stoji, između ostalog, u tim porukama. U međuvremenu su joj podršku dala društva za zaštitu potrošača, sindikati, političke stranke, pa i ministar gospodarstva Ante Šušnjar.
Nezavisni hrvatski sindikati (NHS) u četvrtak su podržali poziv građana na bojkot trgovina, te upozorili da nepodnošljiv rast cijena ugrožava životni standard i postignute rezultate rasta primanja građana. "Visina cijena i razina primanja lice su i naličje iste medalje koja određuje životni standard u zemlji", poručili su Nezavisni hrvatski sindikati (NHS).
Sindikalac Krešimir Sever pak smatra da je bojkot trgovina jedini pravi lijek u borbi protiv visokih cijena, to potvrđuju i dobra iskustva drugdje - u Italiji, koja se pobunila zbog cijena tjestenine i kave, u Turskoj zbog pekarskih proizvoda te zbog goriva u Velikoj Britaniji.
I oporbeni zastupnici u četvrtak su najavili su da će podržati bojkot trgovina u petak, na koji su pozvani građani te naglasili da, dok inflacija čerupa građane, Vlada u proračunu ubire blagodati neobuzdane inflacije, a trgovci se bogate na maržama, pa je zapravo riječ o bojkotu zbog Vladina nerada.
Sabina Glasovac (SDP) poručila je da njezina stranka podržava bojkot trgovina. "Građani su, nasreću ili nažalost, morali preuzeti stvar u svoje ruke, s obzirom na to da Vlada nije učinila apsolutno ništa kako bi obuzdala inflaciju. A imala je mehanizme. Ako nije znala, mogla je neke prijedloge SDP-a i prihvatiti, ali nije jer njoj nije bitno što se predlaže, nego tko predlaže", ustvrdila je.
Sandra Benčić (Možemo!) kazala je da je njezina stranka tri godine davala prijedloge mjera kojima bi se ublažila inflacija, posebno onaj dio inflacije koji ide iz pohlepe. Svaki njihov prijedlog, kao i oni drugih oporbenih stranaka, Plenković je odbijao, pa se ova inflacija, koja je najveća u eurozoni, može zvati ''Plenkovićevom inflacijom''.
Saborski zastupnik HDZ-a Nikola Mažar istaknuo je pak da će "nastaviti tražiti od svih dionika da budu odgovorni i stoga neće, kao SDP ili Možemo!, ušićariti jeftine političke poene pa pozivati na bojkot". "Ali poštujemo građane, poštujemo da neće ići u kupnju u petak. Naravno, i mi se tome pridružujemo. I idemo svi zajedno raditi da s jedne strane odgovornom politikom štitimo najranjivije među nama, s druge strane da jačamo gospodarstvo, da jačamo međunarodni položaj Hrvatske", rekao je.
U Ministarstvu gospodarstva u tijeku su dogovori oko proširenja liste proizvoda s ograničenim proizvodima, koji je Vlada najavila prošloga tjedna, a ministar Šušnjar tijekom održavanja sastanaka iskazao je podršku građanima, potrošačima koji kreću u akciju bojkota kupnje na jedan dan kako bi pokazali svoju snagu.
Udruga Glas poduzetnika (UGP) u četvrtak je izrazila iznenađenje pozivom ministra gospodarstva građana na bojkot trgovina umjesto da se, kako kažu, uhvati posla i donese konkretne mjere za suzbijanje poskupljenja i visoke inflacije. Iz te udruge radi smanjenja poskupljenja predlažu smanjenje PDV-a, odnosno jedinstvenu stopu od pet posto na sve prehrambene proizvode kako bi se snizile cijene osnovnih namirnica, zatim reformu javnog sektora tj. digitalizaciju i optimizaciju kako bi se smanjio broj zaposlenih i troškovi te poticaje poljoprivredi s fokusom na proizvodnju i kupnju od lokalnih proizvođača i malih trgovaca i dr.
Ekonomisti su uglavnom skeptični. Ekonomski analitičar Damir Novotny kazao je početkom tjedna za Hinu da ni organizirani potrošači ni Vlada ne mogu utjecati na kretanje inflacije. "Potrošači se možda mogu jedan dan organizirati i bojkotirati trgovce. Međutim, u tržišno orijentiranim ekonomijama kolektivne akcije potrošača nisu imale utjecaja na inflaciju, pa tako neće ni najavljeni bojkot hrvatskih potrošača, ako uopće bude masovan", smatra Novotny.
Podaci Porezne uprave o fiskaliziranim računima u petak pokazat će kako je prošla ova inicijativa građana.
Inače, u Hrvatskoj su potrošačke cijene mjerene HICP-om u prosincu lani porasle za 4,5 posto prema istom mjesecu 2023. godine, što je njihov najsnažniji rast od svibnja. Hrvatska je tako među tri zemlje EU-a s najvećom inflacijom, iza Rumunjske (5,5 posto) i Mađarske (4,8 posto). Godišnja stopa inflacije EU-a iznosila je u prosincu lani 2,7 posto, a u eurozoni 2,4 posto, zadnji su podaci Eurostata.
Pročitajte i ovo
Milijunski poticaji
Nikad više novca za njih, ali pomak je spor: "Jednostavno ne mogu ispuniti ciljeve koji su im zadani"
Pročitajte i ovo
Provjereno donosi
Horor trudnice tjedan dana prije poroda: "Rekla sam - ubijte i mene skupa s malim"
Pročitajte i ovo
Svjetski gospodarski forum
Plenković jednom riječju trebao opisati iduće četiri godine, evo koju je upotrijebio