Inače rojevi na ulazu u košnicu, a sad gdjekoja pčelica jer im kiša ne da van.
"Žao mi je sad jer nam je repica blizu, ali ako sad tri-četiri dana bude kiša, slabije će. Repica će nam proći i nećemo imati prinosa", požalila se Dubravka Ekrapić.
Repica je pčelarima prva paša, koja je i lani izostala.
"Repica nam je glavna paša u proljeće. Kad nema repice, ljudi jednostavno ne vraćaju onda ništa, prvu pašu prođu, onda idu na bagrem ako ga bude. Ako bagrem bude smrznut kao što zna biti ili se pojavi kiša, onda je veliki problem, onda će zaista biti veliki problem", kaže Ekrapić.
Upravo mirovanje pčela donosi probleme i voćarima, iako su se neke voćke stigle oprašiti.
"Trenutačno je najveći problem s oplodnjom. Voćke su se oprašile, sad je pitanje hoće li biti oplodnje zbog nižih temperatura i vlage. Idućih pet-šest dana je kritično, ali vidjet ćemo", poručio je Renato Kovač.
On i obitelj imaju 12 hektara šljiva i posljednjih pet godina ne pamte veće štete, pa strahuju od mraza koji uvijek iznenadi kad ne treba.
"U proteklih pet godina mislim da smo tri puta imali velike štete od mraza", kaže voćar. "Prošle godine imali smo oko 30 posto od uroda, prije dvije godine nismo imali ništa, bilo je strašno", prisjetio se.
Struka ističe da će zbog kiše najviše stradati voće koje je sad u cvatnji.
"Cvatnja koja u uobičajenim godinama traje od sedam do 10 dana, u ovim hladnijim danima traje 15 dana i duže. U tom periodu mi smo zabilježili da je bio samo jedan ili dva povoljna dana za oprašivanje i oplodnju. To će svakako negativno utjecati na količinu voća koje će biti spremno za tržište", objasnio je Dominik Vuković s Poljoprivrednog instituta.
Proizvodnja pod vedrim nebom ne može se prilagoditi vremenskim uvjetima.
Jednog domaćeg voća mogli bismo možda najmanje jesti ove godine, ''U kritičnoj je fazi koštičavo voće. Najveće se štete očekuju na šljivi, trešnji i višnji'', kazala je reporterka Dnevnika Nove TV Matea Drmić, koja je razgovarala s voćarom Slavkom Augustinovićem.
Trenutačno su u cvatu marelica, šljiva i trešnja, a Augustinović strahuje da će najviše stradati rane sorte marelice, a kritična je i šljiva.
Opisao je s kojim se problemima kada je posrijedi vrijeme susreću voćari te istaknuo da prave alternative pčelama nema.
''Štete je sada teško procjenjivati, vidjet ćemo za desetak dana'', dodao je, a detalje razgovora pogledajte u videu.
Dnevnik Nove TV pratite svaki dan od 19 sati, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr.
-
Dobre vijesti
U moru porasta cijena, jedan proizvod uskoro bi mogao pojeftiniti: "Cijena tone na europskom tržištu pala je s 1000 na 800 eura"
-
Sve je jasno
Treba li puštenim Boysima zabraniti pristup sportskim natjecanjima u Hrvatskoj? Pogledajte kako ste glasali u Dnevniku Nove TV
-
Poziv Domagoja Mikića
Bespravna gradnja preplavila biser Jadrana, mještani tvrde da novi objekti niču u 48 sati: "Svaki put kad prošetam kroz isti dio, nikad nije isto"