Premijer Andrej Plenković najavio je da će najkasnije za dva tjedna Vlada uputiti Istanbulsku konvenciju na ratifikaciju u Sabor.
Podijelite
Na početku sjednice premijer Andrej Plenković osvrnuo se na aktualne događaje. Na počeku je čestitao Dan žena svim kolegicama, suradnicama i svim ženama u Hrvatskoj.
"Nadam se da ćemo i našim politikama doprinijeti za što kvalitetniji i ravnopravniji položaj žena u Hrvatskoj. S obzirom na to da je to vrlo angažirana tema u Saboru, pri kraju je procedura za upućivanja na Vladu tzv. Istanbulske konvencije. Vjerujem da ćemo idući tjedan ili za dva tjedna konvenciju imati na Vladi i poslati je u ratifikaciju u Saboru. Najvažnije je da se koncentriramo na bit, a to je zaštita od nasilja. Mnogi na tome žele skupljati poene: SDP je to mogao učiniti dok je bio na vlasti, a sada su veliki kritičari. Treba pronaći najbolje rješenje i mehanizmima koji postoje u toj Konvenciji podignuti ravnopravnost i zaštitu žena", istaknuo je Plenković.
Osvrnuo se i na problematiku blokiranih građana i ovrha.
"Dali smo naznake u kojem pravcu ćemo ići: dakle, radimo na tri smjera i mjere koje ćemo poduzeti trebale bi omogućiti da država otpiše dugove onim ugroženim kategorijama građana. Drugi je da stvorimo povoljno zakonsko okruženje da bi i privatnici otpisali dugove koje ne uspijevaju naplatiti od građana. Treći je kako unaprijediti i ubrzati provedbu stečaja potrošača za pojedine kategorije blokiranih građana. prema procjenama tako bi znatno smanjili broj blokiranih građana koji je sada preko 300 tisuća. Očekujem da u sljedećih nekoliko tjedana Vlada pripremi zakonske promjene i uputi ih u Sabor kako bi pomogli onima koji su najugroženiji", pojasnio je premijer.
Izvješće Europske komisije - očekivano
Kad je riječ o izvješću Europske komisije, premijer je kazao kako je ono očekivano, ali je napomenuo da Vlada mora više raditi na privlačenju ulaganja.
"Kaže se u izvješću Komisije da postoji magični trokut. To su investicije, strukturne reforme i odgovorna fiskalna politika. Mislim da je svima nama u Vladi više nego jasno da moramo raditi više na privlačenju ulaganja, bilo da su ona domaća, bilo da su strana. Ona su sigurno važan generator rasta i s te strane očekujem od svih vas, u nadležnim resorima osobito, da napravimo važne iskorake, a isto tako i u nastavku strukturnih reformi", izjavio je Plenković.
Kazao je kako je Vlada već najavila u kojim se područjima strukturne reforme očekuju.
"Komisija nam kaže da bismo se trebali držati onoga što smo sami planirali. Postoji tendencija da se zacrtane obveze u nacionalnom programu reformi, o kojem ćemo razgovarati na zatvorenom dijelu sjednice Vlade, nekako prebacuju iz godine u godine, a određene zacrtane obveze ostaju nerealizirane. Za onoga tko nas promatra detaljno, možemo slobodno reći apotekarskom vagom, takvi trendovi nisu najbolje primljeni", ustvrdio je premijer.
Kazao je da će izvješće EK-a dobiti svi resori, kako bi vidjeli kako je to kad netko drugi pogleda sve ono što se radi.
"Može biti bolje, ja očekujem od svih vas da napravite iskorake i u pripremi i definiranju novog nacionalnog programa reformi, a i poduzimanju bržih strukturnih reformi", izjavio je premijer.
Podsjetio je da je na početku godine kazao da je 2018. godina bez izbora.
"Očekujem da u toj godini sve ono što je bilo na dnevnom redu, a tiče se i obrazovne reforme, i pravosudne reforme, i reforme javne uprave, i reforme mirovinskog sustava, i niz aspekata koji se odnose na kvalitetnije stvaranje gospodarskog i poduzetničkog ozračja u Hrvatskoj stavimo u fokus i na temelju ovih analiza, sukladno preporukama iz prošle godine, napravimo napredak kod kojeg će doći do kvalitetnijeg rasta gospodarstva", izjavio je Plenković.
"Očekujem od svih vas da napravite iskorake u poduzimanju bržih strukturnih reformi. Ovo je godina bez izbora i očekujem da sve ono što je dugo na dnevnom redu; obrazovna reforma, pravosudna reforma... stavimo u fokus i da na temelju i ovih analiza i sukladno preporukama napravimo napredak u kojem će doći do rasta hrvatskog gospodarstva. Izvješće je očekivano, no i Komisija je konstatirala da smo lex Agrokorom spriječili velike posljedice na gospodarstvo. To nam daje za pravo da smo i time stvorili preduvjete za gospodarski rast u ovoj godini", istaknuo je Plenković.
Za poduzetnike manji administrativni trošak od 605 milijuna kuna
Vlada je usvojila Akcijski plan za administrativno rasterećenje gospodarstva u 2018. godini. Ministrica gospodarstva Matina Dalić pojasnila je kako u Hrvatskoj postoji 570 različitih propisa u kojima je sadržano 1800 različitih obaveza za poduzetnike.
"Lani je provedena analiza 200 propisa u kojima je utvrđeno 600 različitih obveza čiji je trošak za gospodarstvo iznosio 5 milijardi kuna. Ovogodišnji plan rasterećenja sadrži 98 različitih mjera, a trošak će se za gospodarstvo smanjiti za 605 milijuna kuna", istaknula je Dalić.
Napomenula je kako se, među ostalim, akcijskim planom ukidaju obaveze vođenje niza evidencija iz domene porezne i carinske uprave, smanjuje se broj odobrenja u turističkom sektoru, ukidaju se ispiti za djelatnike u turizmu, ukida se i niz rješenja dozvola i odobrenja iz fitosanitarne zaštite, ribarstva...
Na dnevnom je redu Vlade i izmjena Odluke o pokretanju postupka za realizaciju turističkog razvojnog projekta Kupari na lokaciji Kupari I. u općini Župa dubrovačka. Ova investicija od 100 milijuna eura prema planu je do 2020. godine trebala postati luksuzni hotel s 400 soba. No investitori su predložili izmjenu projekta, što baš nije bilo po volji ministru državne imovine Goranu Mariću,pa je izjavio da "sumnja u realizaciju projekta".
Vlada je samo izmijenila članove povjerenstva za praćenje projekta Kupari u kojem će sada biti tri aktualna ministra.
"Nadam se da ćemo dobro paziti da se ovaj problem, projekt, dobro realizira", napomenuo je Plenković.