Obavijesti Video Pretražite Navigacija

'Nagomilani problemi u policiji neće se riješiti preko noći'

Slika nije dostupna
Slika nije dostupna
Ministar unutarnjih poslova Tomislav Karamarko ocijenio je kako su policiji nužne suštinske promjene sustava, a ne pojedinih ljudi ili pak kozmetičke promjene za dnevnopolitičke potrebe.

'Proteklih 15 godina jasno pokazuju da nismo gradili novi sustav, već smo samo mijenjali ljude i to na netransparentan način i uz politički utjecaj', kazao je Karamarko u Hrvatskom saboru.

Pročitajte i ovo Ilustracija Osmero u istražnom zatvoru Uskok objavio kako su dvije skupine uvozile luksuzne aute i varale na porezu: Državu ukupno oštetili za najmanje milijun eura Policija - 1 Statistika Tko je prosječni hrvatski kriminalac, koje je dobi i zbog čega završi iza rešetaka?

'Nagomilani problemi u policiji i MUP-u nisu od jučer pa se ne mogu preko noći niti riješiti', ustvrdio je i naveo niz kratkoročnih i dugoročnih mjera koje su se već poduzele ili će se poduzeti u povećanju policijske stručnosti, depolitizaciji, koordinaciji rada svih službi nadležnih za sigurnost, kadrovskoj obnovi policije te izmjeni zakonodavstva i reformi krim-policije te unaprjeđenju međunarodne suradnje.

'Imenovano je novo rukovodstvo policije i to načelnici uprave krim-policije, uprave policije, policijskog nacionalnog Ureda za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminala, kao i veći broj rukovoditelja u PU zagrebačkoj i novi načelnici dubrovačko-neretvanske i sisačko-moslavačke policijske uprave', kazao je i najavio da će proces kadrovske konsolidacije biti dovršen u roku od 30 dana. 

>> Karamarko: Faber privremeni ravnatelj policije, Benko savjetnik

>> Saborski klubovi podržali Karamarka i Šimunovića

Pri tome su se, kaže, rukovodili isključivo kriterijima stručne spreme i rezultata rada.

Izvijestio je i kako je zbog nedostatka policajaca, osobito u PU zagrebačkoj, istarskoj i dubrovačko-neretvanskoj, odlučio da se za sljedeći program obrazovanja odraslih za zanimanje policajac primi 2200 polaznika umjesto 1400.

Podsjetio je da će uskoro biti donesen novi zakon o kaznenom postupku, a izrada novog zakona o policijskim ovlastima u završnoj je fazi kako bi se jasnije definirale ovlasti policije. Potrebne su, kaže, i izmjene kaznenog zakona i zakona o prekršajima protiv javnog reda i mira.

Najavio je reformu operativno-preventivnog rada u policiji u odori, unaprjeđenje razvoja kriminalističke i komunalne prevencije i reformu odnosa s javnošću.

'Nisam sklon nerealnim obećanjima', kazao je, ali je izrazio i uvjerenje da će poduzimanjem svih tih mjera hrvatska policija vratiti sigurnost i povjerenje građana te povećati uspješnost u suzbijanju najtežih kaznenih djela.

Policija se doživljava kao produžena ruka politike, odnosno vlasti, a ne kao neovisna institucija, te sada policijom nisu zadovoljni ni građani ni policijski službenici Tomislav Karamarko 'Prvi put čujem za to', rekao jer Karamarko novinarima u Saboru, koji su ga zamolili da kaže nešto više o osnivanju posebne jedinice, o čemu su izvijestile jedne dnevne novine.

Karamarko je kazao kako u istrazi ubojstava Ivane Hodak, Ive Pukanića i Nike Franjića ima bitnih pomaka, da policija intenzivno radi, ali da ne može govoriti o tijeku istrage.

U Saboru je govorio i ministar pravosuđa Ivan Šimonović, te naglasio kako Hrvatskoj u borbi protiv organiziranog kriminala nije potrebna sablja, ali ni aspirin. Potreban joj je skalpel, koji je reže duboko i precizno, poručio je Šimonović, govoreći o mjerama koje je u borbi protiv mafije poduzelo i planira poduzeti njegovo ministarstvo.

Ističući da je stanje s organiziranim kriminalom vrlo ozbiljno, Šimonović je kazao kako je potrebno brzo i ozbiljno djelovati, jer su se, kaže, organizirani kriminal i korupcija razmahali do te mjere da ugrožavaju sigurnost građana i integracijske ambicije države. 

>> Šimonović: I prije sam prihvaćao teške poslove

'Krajnji je čas za energični, beskompromisni i sustavni obračun', dodao je Šimonović, koji je izvijestio da je Ministarstvo pravosuđa s predsjednicima Vrhovnog i županijskih sudova već dogovorilo da se postupci za organizirani kriminal i korupciju rješavaju prioritetno.

'U roku dva tjedna ne smije biti ni jedan slučaj iz nadležnosti USKOK-a za koji sudovi nisu zakazali raspravu, ako postoje procesne pretpostavke', kazao je Šimonović.

Izvijestio je i da su već poduzete neke organizacijske mjere, te da će danas u Narodnim novinama biti objavljeni i na snagu stupiti novi sudski i zatvorski poslovnik.

Na temelju novog sudskog poslovnika na županijskim sudovima u Zagrebu, Splitu, Rijeci i Osijeku osnovat će se posebni uskočki odjeli. U tim gradovima uskočki će se odjeli osnovati i na razini općinskih sudova.

Suci koji će raditi na tim odjelima birat će se po kriterijima stručnosti i spremnosti da se uhvate u koštac s najvećim izazovima, u čemu će imati i profesionalnu pomoć stranih stručnjaka i novčanu stimulaciju. Takvi će suci proći sigurnosnu provjeru, a uskočki odjeli djelovat će izdvojeno od ostatka sudova, čime će se osigurati povjerljivost, rekao je Šimonović.

Što se tiče zatvorskog pravilnika, ministar je naglasio kako on neće donijeti oštrije uvjete za ostale zatvorenike, ali da će se oni pooštriti osuđenima za organizirani kriminal, koji će s vanjskim svijetom moći komunicirati samo ako im to odobri specijalna uskočka policija.

Njih u zatvorima više neće moći posjećivati oni koje se dovodi u vezu s organiziranim kriminalom, čime će se spriječiti dogovaranje novih kriminalnih aktivnosti, rekao je Šimonović.

U normativnom dijelu, najavio je tzv. antimafijaški paket, u sklopu kojega će se mijenjati Kazneni i Zakon o kaznenom postupku te Zakon o policijskim ovlastima.

Najavio je da će se olakšati oduzimanje mafijaške imovine, navodeći da je po Zakonu o USKOK-u lani zamrznuto više od 15 milijuna eura imovine optuženih za organizirani kriminal i korupciju.

Kao najvažniju promjenu najavio je da će se osuđenima moći oduzeti sva imovina, a ne samo ona za koju je dokazano da je stečena kaznenim djelima.

Udarit ćemo mafiju tamo gdje ju najviše boli - po novčaniku Ivan Šimonović Od toga će se izuzeti samo imovina za koju osuđenici dokažu da su ju stekli u skladu sa zakonom. 

Podsjetio je i da je u saborskoj proceduri izmjena Zakona o kaznenom postupku, na temelju koje će istrage ubuduće voditi DORH, provoditi policija, a suci samo kontrolirati teče li istraga u skladu sa zakonom i poštuju li se ljudska prava optuženih.

Iako su predloženim zakonom sustavu za prilagodbu ostavljene tri godine, novi model istrage u uskočkim će se predmetima provoditi već od lipnja 2009., najavio je Šimonović.

Najavio je i nove standarde zaštite svjedoka i pokajnika, ali i potencijalnih svjedoka, a kazao je kako će se omogućiti i njihova zaštita pod novim identitetom u drugim zemljama.

Šimonović je najavio i niz mjera kojima će se dići ugled pravne struke, posebno sudačke dužnosti.

Suce će se birati i vrednovati samo temeljem jasnih kriterija, koje će utvrditi profesija, a obvezat će ih se na doživotno školovanje, rekao je.

Ističući kako korupcija i organizirani kriminal nisu od jučer, Šimonović je poručio kako ipak nema razloga za strah. 'Od osamostaljenja uspješno smo nadvladali i veće izazove', rekao je Šimonović, poručujući kako država samo mora biti bolje organizirana od organiziranog kriminala.

Još brže do
svakodnevnih vijesti.

Preuzmi novu DNEVNIK.hr aplikaciju
Još aktualnosti
Još vijesti
Pretražite vijesti

Budite u tijeku s najnovijim događanjima

Obavijesti uključene