Međunarodni dan priziva savjesti obilježen je u nedjelju 15. svibnja. Uz liječnike, u Hrvatskoj se na priziv savjesti mogu pozvati medicinske sestre i stomatolozi, ako se to ne kosi s pravilima struke i ne ugrozi pacijenta. Mogu se pozvati i zdravstveni i nezdravstveni radnici koji bi trebali provesti ili sudjeluju u provođenju postupaka medicinski potpomognute oplodnje.
Pročitajte i ovo
DAN UOČI PROSVJEDA
HLK na braniku priziva savjesti, Luetić se obrušio na Tomaševića: ''Ginekolozi i medicinske sestre na Svetom duhu su uznemireni''
Slovenci odobrili prekid trudnoće
Mireli Čavajdi u KBC-u Zagreb napravljena magnetska rezonanca. Odvjetnica Jurić: "Spremni smo na sve"
Tko sve ima pravo na priziv savjesti?
(Foto:
DNEVNIK.hr)
Također, prigovor savjesti je dopušten i u vojsci. Primjerice, razvrstanom pričuvniku koji se pozove na prigovor savjesti može se odobriti civilna služba. U udruzi za promicanje prava pacijenata kažu kako se priziv savjesti u Hrvatskoj zloupotrebljava.
“"Priziv savjesti se u Hrvatskoj itekako zloupotrebljava. Za to su nam dokazi gdje nam pacijenti daju imena liječnika koji se u bolnici prizivaju na to da se ne može raditi prekid trudnoće, da tu imaju priziv savjesti, a popodne i u večernjim satima u svojim ordinacijama izvode taj isti proces, istu uslugu, odnosno prekid trudnoće", kazala je Jasna Karačić iz Udruge za promicanje prava pacijenata.
"Zdravstveni sustav mora pružiti cjelovitu zdravstvenu zaštitu, a to znači da svim ženama mora biti dostupan prekid trudnoće po zakonu u svim ustanovama u RH", zaključila je.
Dnevnik Nove TV gledajte svakog dana od 19:15, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr