Iza naziva 'Neknominate', krije se izazov strusi alkohol što je prije moguće, a od nedavno kola i među mladima u Hrvatskoj.
Pročitajte i ovo
Opasnost na cesti
Pijan se zabio u automobil iz suprotnog smjera pa pobjegao
Pokrovitelj HUP Koordinacija proizvođača trgovaca i distributera jakih alkoholnih pića
Zabava bez pretjerivanja: Savjeti za odgovorno konzumiranje alkohola na blagdanskim okupljanjima
Izazov funkcionira tako da osoba koja je ispila određenu količinu alkohola, snimi taj događaj, objavi ga na društvenim mrežama te nominira tri osobe iz svog kruga prijatelja da učine isto. Oni mogu prihvatiti ili odbaciti izazov. Osobe koje izazov prihvaćaju, snimaju ga, objavljuju na društvenim mrežama i nominiraju još tri prijatelja.
Ovaj trend već mjesecima muči britansku Vladu, jer ondje je službeno zabilježeno već pet smrtnih slučajeva mladih koji su prihvatili izazov. Jedan od njih je Bradley Eames (20). Količina alkohola kojeg je u organizam unio u kratkom roku, za njega je bila smrtonosna. On je, naime, popio gotovo litru gina. Nekoliko trenutaka nakon što je ispio izazov stavljen pred njega, i objavio snimku svog pothvata na društvenim mrežama, žalio se na bol u trbuhu. Ubrzo je preminuo.
Na dužnosti: Pijani policajac plesao s konobaricom pa bježao kolegama?!
Britanska policija istražuje i slučaj smrti 29-godišnjeg Stephena Brooksa iz Cardiffa. On je popio gotovo pola litre votke naiskap. Mladi Britanac Isaac Richardson preminuo nakon što je napravio koktel miješajući vino, whisky, votku i lager. 19-godišnji Johnny Byrne iz Irske tijekom izazova bacio se pijan u rijeku te se utopio.
U razdoblju odrastanja mlade često muči hoće li biti prihvaćani od strane vršnjaka. Pritisak kojem su izloženi je stvaran i zato može imati važnu ulogu u odlukama koje donose. Dobar, podržavajući odnos, karakteriziran povjerenjem i otvorenom komunikacijom između roditelja i djece ključan je u prevenciji rizičnih ponašanja, ali i društvo u cjelini ima vrlo važnu ulogu. Stoga je važno provođenje zakonskih mjera dostupnosti alkohola te osiguravanje da upozorenja o mogućim posljedicama štetne uporabe alkohola budu javno dostupna.
dr. Iva Pejnović Franelić
Da je trend stigao i u našu zemlju, pokazuje i snimka ispijanja piva naiskap, koju je na Facebooku objavila jedna djevojka iz Hrvatske. Posljedice alkoholnih avantura za Dnevnik.hr komentirala je dr. Iva Pejnović Franelić iz Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.
'Kada jednom dospije u krv, alkohol se uvijek razgrađuje istom brzinom i na to se ne može utjecati, stoga su vrlo opasna brza ispijanja većih količina alkohola i posljedično trovanje alkoholom. Odrasli organizam može preraditi otprilike jedno piće na sat. Kod visokih razina alkohola u krvi, što može biti posljedica ispijanja većih količina alkohola u kratkom vremenskom razdoblju, mozak može prestati kontrolirati tjelesne vitalne funkcije. U najgorem slučaju može zaustaviti disanje, što može rezultirati komom ili gušenjem u vlastitom povraćenom sadržaju. Pogrešno je uvjerenje kako se od prekomjerne konzumacije alkohola ne može umrijeti', kaže Pejnović Franelić.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook