Dobra guma u prometu čuva glavu, ali i novčanik. Od 15. studenog obvezna je zimska oprema. Marin iz Rijeke često ide u Gorski kotar: "Tamo zna biti snijega, a s ljetnim gumama ne može se voziti po zimskim uvjetima", napominje.
Vozilo sa zimskim gumama u vožnji po snijegu pri brzini od 50 kilometara na sat zaustavit će se nakon nešto više od 26 metara, a vozilo s ljetnim gumama, u istim uvjetima, i do 50-ak metara dalje.
Dražen Misirača, voditelj vulkanizerske radionice, poručuje da treba investirati u dobre gume.
"U praksi to izgleda tako da ako auto koji je ispred vas ima zimske gume, a vi nemate, kod naglog kočenja sigurno će doći do prometne nesreće. Na tome ne biste trebali štedjeti jer po svim računicama jeftinije je kupiti 2 ili 4 gume nego branik ili haubu auta."
Boris Skeledžić, načelnik Odjela za sigurnost cestovnog prometa PU primorsko-goranske, otkriva kolike su kazne ako ne poštujete pravila.
Kazne ako nemate zimsku opremu
"Na svim kotačima morate imati zimske gume s oznakom m+s ili lance pripravne za montažu na pogonske kotače, uz uvjet da dubina protektora mora biti najmanje 4 milimetra.
Za vozače osobnog automobile propisana je kazna od 1000 kuna ako sudjeluju u prometu na dionicama gdje su zimski uvjeti nastali ili na tzv. zimskoj dionici, a ne posjeduju zimsku opremu ili nisu očistili vozilo od snijega odnosno leda", napominje.
Na zimskoj dionici cestari su već u pogonu. Soli i ljudstva, kažu, ne nedostaje i za sezonu su spremni.
A ovako to izgleda kad vozači nisu spremni: "Vozilo jednostavno proklizi na cesti, udari sa strane u odbojnik, prepriječi se, naleti drugo vozilo i tu nažalost može doći do težih posljedica. Onda ni naša služba ne može tuda proći", ističe Valentin Crljenko, voditelj TJ Delnice HAC-a.
Opreza nikad dosta, ne toliko zbog kazni koliko zbog svoje i tuđe sigurnosti. Vrijeme je i od mladog vina, pa policija najavljuje pojačane kontrole, no kontrolirajte se i sami.
Martinje i pojačane kontrole policije
Od nedjelje je obvezna zimska oprema, a za vikend traju i pojačane prometne kontrole. Nulta tolerancija bit će na alkohol i bilo koju drugu vrstu opijata. Podaci pokazuju da je novi, stroži zakon dao određene rezultate, pa je tako broj prometnih nesreća pao u prvih devet mjeseci ove godine za 17 posto, sa 23.000 na nešto više od 19.500.
Manje je i smrtno stradalih, lani 193 mrtva, ove godine 174. Da te brojke ne bi rasle, bitno je ne pretjerati s pićem i sjedati za volan.
Miron Huljak iz Ravnateljstva policije otkriva koliko će kontrola biti za Martinje, a imao je i poruku za sve koji će slaviti.
"Kada su ovakvi dani, uvijek pojačano postupamo. Svo raspoloživo ljudstvo je na terenu i obavlja svoj posao. Vozači, posebno mladi u svakom slučaju trebaju paziti da ako piju, nikako ne smiju sjesti za volan. Ne treba se zavaravati. Mladi vozači ne smiju ništa alkohola imati u krvi. Uzmite taksi ili neka vozi netko iz društva tko nije popio! Kazne su od 500 do 20.000 kuna, ali bitno je da ljudi shvate da vožnja i alkohol ne idu skupa", upozorio je.
Prošle godine na Martinje 579 vozača zatečeno je pod utjecajem alkohola i možemo se samo nadati da će taj broj ove godine biti kudikamo manji.
Dnevnik Nove TV gledajte svakog dana od 19:15, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr