Ležite u mirnom popodnevu u svom domu, a spokojnu tišinu presiječe brutalno svrdlanje bušilice. Opet netko u zgradi renovira!
Nema ulice u Splitu u kojoj se ne renovira, ruši se, buši, gradi... A kada krene iznošenje građevinskog materijala iz stanova, nitko ne zna je li srušen samo pregradni ili ipak nosivi zid.
TRAGEDIJA U WUPPERTALU
Trojica mladića umrla dok su roštiljala: Ubrzo otkrivena kobna greška koju su napravili
Službe na terenu
Panika u Njemačkoj, evakuirali su tisuće ljudi: "To mjesto je masovno bombardirano..."
U Šašnoj Gredi
Srušio se avion kod Siska
Nekad je potrebna sobica za dijete, možda proširenje kuhinje na balkon, ili kompletno uređenje i moderni otvoreni prostor, pa ide rušenje svih pregrada u stanu. Možda i staklena stijenka umjesto vanjskog zida. Svega ima.
"I onda nađu se meštri, nekad 'meštri'. Vi po zakonu ne možete ući u njihovu imovinu", govori nadzorni inženjer Radoslav Đorđević.
Već i sada znaju stradati susjedni stanovi.
"Curi voda, pucaju plafoni", kaže Đorđević.
Novi strahovi
A nakon potresa pojavili su se novi strahovi. Split je, kažu nam na Građevinskom fakultetu, građen da izdrži nešto slabiji potres nego onaj u Petrinji. Naravno, sve ovisi o kvaliteti gradnje pojedinog objekta. Svakako, zidovi se nipošto ne bi smjeli uklanjati bez stručne procjene.
"Ako je intervencija ozbiljnija, morate imati i projekt, i reviziju, i građevnu dozvolu. Ako je manja, projekt i reviziju", govori Ante Mihanović, profesor splitskog Građevinskog fakulteta.
Susjed bi vam morao pokazati valjane dozvole za uklanjanje zidova. U suprotnom, imate ga pravo prijaviti.
"Uvijek možete pozvati inspekciju… Građevnu, koja će izići sigurno brzo i vidjeti o čemu se radi", kaže Mihanović.
Nadzorni inženjer Đorđević kaže: "Inspekcija vam neće doći."
Intervenira i policija
Sreli smo stanare koji su zbog buke izašli iz stana, ali pred kamere ne žele. A što kada susjed izgubi živce jer im beba recimo spava, boli ga glava ili jednostavno želi malo mira, a buka traje i traje…
"Onda zna intervenirati i policija, ali oni su tu zbog remećenja javnog reda, ne zanima ih što je u stanu", kaže Đorđević.
Rušenja po stanovima mogao bi nadzirati i predstavnik stanara u zgradi. No očajni i prestrašeni susjedi najčešće su prepušteni sami sebi.
Dnevnik Nove TV gledajte svakog dana od 19:15, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr