Nakon što je proteklih tjedana od ospica u Zagrebu oboljelo ukupno devet ljudi, u Kliniku za infektivne bolesti "Dr. Fran Mihaljević" javilo ih se još troje sa sumnjom na tu bolest.
Podijelite
Klinici "Dr. Fran Mihaljević "javile su se još tri osobe sa sumnjom na ospice. Kod dvije osobe bolest je potvrđena, a za treću se još čekaju nalazi.
Još nije utvrđen izvor zaraze. Iako očekuju da će biti još zaraženih, epidemiolozi poručuju kako nema mjesta panici, ali kažu da treba biti na oprezu.
"Oni su imali dosta kontakata - što privatno, što vezano uz posao, u javnom prijevozu, čak u vrijeme dok su bili zarazni, tako da bismo mogli očekivati u sljedećih tjedan, dva novooboljele", rekao je tada specijalist epidemiologije dr. sc. Bernard Kaić.
Reporterka Ivana Pezo Moskaljov u Dnevniku Nove TV razgovarala je s epidemiologinjom iz Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo dr. Ivom Pem Novosel.
Težih slučajeva nema. Nitko od novooboljelih, prema posljednjim informacijama, nije hospitaliziran i nalaze se na kućnoj njezi. Gospođo Novosel, možemo li očekivati širenje zaraze?
Širenje zaraze već imamo i očekujemo ga i nadalje. Samo ne možemo predvidjeti u kojim razmjerima.
Može li se govoriti o epidemiji?
Možemo govoriti o epidemiji, ali o manjoj epidemiji, odnosno epidemiji manjih razmjera koja je zapravo na začetku, a o osjetljivosti kontakata oboljelih ovisi hoće li doći do širenja.
Zabrinjava li epidemiologe činjenica da slučajeve koji su zabilježeni na području Zagreba nisu povezani?
U biti nas ne zabrinjava, neki slučajevi jesu povezani, ali ostali nisu i ne možemo utvrditi izvor zaraze, što nije neobično kod ospica koje su kapljično prenosiva bolest, odnosno vrlo lako se prenose.
Dakle, to je vaše objašnjenje za trenutačnu situaciju, ako ne možete utvrditi izvor zaraze?
Tako je, da.
Je li cjepivo jamstvo? Jesu li osobe koje se cijepe izložene zarazi?
Cijepljene osobe mogu biti izložene zarazi, ali kod njih najvjerojatnije neće doći do razvoja simptoma bolesti. Očekujemo da će sve osobe koje su primile minimalno jednu, odnosno po mogućnosti obje doze cjepiva, biti zaštićene.
Što bi građani trebali raditi i jesu li sada na snazi nekakve posebne upute?
Na snazi generalno nisu posebne upute nego su upute dane u kolektivu gdje je došlo do prijenosa bolesti. Kod svake oboljele osobe, naši kolege epidemiolozi idu u obradu kontakata, u smislu anketiranja, ispitivanja procijepljenosti, odnosno ispitivanja cjepnog statusa i utvrđivanja nezaštićenih. I njima se preporuča cijepljenje.
Dnevnik Nove TV gledajte svakog dana od 19:15, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.