Obavijesti Video Pretražite Navigacija
težak život radnika

Moderno ropstvo u Hrvatskoj: Oduzimaju im zaradu, plaćaju ogromne stanarine, zarađuju ispod dostojanstva...

Aktualno Galerija Težak život stranih radnika - 5 Težak život stranih radnika - 5 Foto: DNEVNIK.hr Helena Biberić, Radnička front Helena Biberić, Radnička front Foto: DNEVNIK.hr Alexandere Lumanta, radnik s Filipina Alexandere Lumanta, radnik s Filipina Foto: DNEVNIK.hr Mario Arlović,Savjetnik za uvoz radne snage Mario Arlović,Savjetnik za uvoz radne snage Foto: DNEVNIK.hr +4 Težak život stranih radnika - 6 Galerija 1/9 >>
Kako raste broj stranih radnika u Hrvatskoj, raste i broj slučajeva gdje su oni izloženi izrabljivanju. Posebno su na udaru radnici iz Nepala, često zaposleni na najniže plaćenim poslovima.

Alexander je konobar u jednoj zagrebačkoj slastičarnici. Jedan je od 120 tisuća stranih radnika u Hrvatskoj, ali i jedan od onih koji nije zažalio zbog dolaska.

"Osjećamo se sigurno ovdje u Hrvatskoj. Imamo stalnu podršku od naše agencije, također i naša tvrtka je uvijek tu za nas. Tako da, Hvala Bogu! Sjajno je da smo tu u Hrvatskoj", rekao je Alexandere Lumanta, radnik s Filipina.

Nažalost, mnogi koji su u Hrvatsku stigli u potrazi za boljim životom nisu te sreće. Sve više je primjera stranih radnika, pogotovo iz Nepala koji su u Hrvatskoj izloženi uvjetima koji podsjećaju na moderno ropstvo.

"Praksa je takva da ih tjeraju da rade za minimalac, oduzimaju im veliki dio profita, tjeraju ih da iznajmljuju njihove bicikle ili njihove skutere. Znaju ih staviti u jedan stan gdje živi njih desetak u stanu od sto kvadrata i moraju plaćati sto, dvjesto eura za te stanarine", poručila je Helena Biberić iz Radničke fronte.

Pročitajte i ovo Ilegalno naselje kod Benkovca: Ilustracija - 8 Lijepa Naša Uvezli radnike s Filipina i Nepala pa ih ilegalno smjestili u kontejnersko naselje: "Mogu staviti što hoću, je l' me razumijete?"

Jutarnji list objavio je whatsapp prepiske koje sugeriraju da su dostavljači iz Nepala u Hrvatskoj prisiljeni raditi bitno više od zakonski dopuštenih 48 sati tjedno, a da pritom nakon raznih troškova koje plaćaju agencijama, zarađuju manje od minimalne plaće.

"Apsolutno to nije u skladu sa strukom. Svi radnici moraju imati prava kao i svi drugi. Moraju se ispoštivati zakonske odredbe koje ne smiju biti nepovoljnije za njih u odnosu na bilo kojeg drugog radnika" objasnio je Mario Arlović, savjetnik za uvoz radne snage.

Tržište uvezene radne snage buja. Samo lani u Hrvatskoj je registrirano novih 135 agencija za posredovanje pri zapošljavanju te 160 novih agencija za privremeno zapošljavanje. Kako će potrebe za radnim rasti, bit će i sve više prilike za lov u mutnom. Na uvođenje reda pozivaju i iz poduzetničkih redova, donosi reporter Dnevnika Nove TV, Marko Biočina.

Pročitajte i ovo Dragan Martinović - 1 Tko će obnavljati? Nedostaje radnika, a poslodavci u građevini bore se s birokracijom: "Mi se u ovako ozbiljnoj krizi svodimo na 30 centi"

"Najviše stranih radnika ima u turizmu i građevini. Stiže nam sezona povećati će se taj uvoz. Smatramo da strani radnici, što im zakon i omogućava, imaju ista prava kao i naši domaći radnici i da se zato to mora poštovati", rekla je Branka Prišlić iz Glas poduzetnika.

Prava nekih stranih radnika, poput onih s Filipina, štite dobro organizirana državna tijela iz njihovih domovina. Ostali, poput Nepalaca, ovise o učinkovitosti hrvatskih institucija.

Dnevnik Nove TV pratite svaki dan od 19 sati, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.

Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr.


 

 


 

 

 

Još brže do
svakodnevnih vijesti.

Preuzmi novu DNEVNIK.hr aplikaciju
Još aktualnosti
Još vijesti
Pretražite vijesti

Budite u tijeku s najnovijim događanjima

Obavijesti uključene