Vršnjačko nasilje ozbiljan je problem u cijelom svijetu, a s njime se barem jednom susrelo 130 milijuna učenika između 13 i 15 godina. Postoje dvije vrste nasilja – verbalno i fizičko. Rezultati istraživanja pokazuju da je verbalno nasilje zastupljenije od fizičkog, naglašeno je na predstavljanju.
Pročitajte i ovo
sustav je zakazao
Crna statistika ledi krv u žilama: Broj ubijenih žena dvostruko je veći nego lani, poznato od čije ruke najčešće stradavaju
Dobro je znati
Želiš prijaviti seksualno zlostavljanje, ali ne znaš kako ili se bojiš? Ovo je vrlo jednostavan način i može biti potpuno anoniman
Danijela Štimac Grbić, voditeljica Odjela za mentalno zdravlje i prevenciju ovisnosti Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, rekla je da su posljedice zlostavljanja među mladima i psihičke i fizičke.
Od psihičkih posljedica navela je strah od odlaska u školu, izbjegavanja nastave, povlačenja u sebe pa do fizičkih manifestacija i psiholoških problema, a da zapravo ni ne znamo da je dijete potišteno i nešto muči, dodala je. Katkada se ta mentalna bol i patnja mogu dovesti do razvoja nekih tjelesnih simptoma. Najteže posljedice mogu rezultirati i samoubojstvom, istaknula je.
"Bilo bi dobro izgraditi sustav potpore vršnjaka, to jest vršnjačke podrške do sustava podrške unutar zajednica u kojima se dijete nalazi poput škole ili obitelji, a to često nije moguće", objasnila je. "Nekada i sama obitelj ne zna pomoći djetetu i potreban je sustav pomoći takvom djetetu od sustava unutar škole do sustava socijalne skrbi i zdravstvene zaštite i sl. Treba upoznati dijete i sa svojim pravima poput 'Hrabrog telefona'", rekla je Štimac Grbić, te se zauzela za školski sustav u kojem se ne treba razvijati poslušnost i kompeticija već pomaganje i prepoznavanja poteškoća.
U sklopu predstavljanja kampanje "NIJE COOL BITI BULLY" održano je predstavljanje knjige "Hod po rubu" spisateljice Rosie Kugli i novinarke Marijane Pleše čiji je cilj mladima poučnim, zanimljivim štivom približi tematika vršnjačkog nasilja. Knjiga opisuje razvoj delinkventnog ponašanja mladića kojega je tijekom odrastanja u teškim životnim okolnostima zanemarila obitelj, a posljedično i nadležne institucije u postupku izvršavanja odgojnih mjera.
Na okruglom stolu na temu vršnjačkog nasilja raspravljali su i brojni stručnjaci iz ovog područja, te autorice knjige Rosie Kugli i Marijana Pleše. (Hina)