Ministar gospodarstva Đuro Popijač ocijenio je da više nema razloga koji su doveli do snažnog rasta nezaposlenosti na početku ove godine, ustvrdivši da se tržište rada, unatoč negativnom trendu, polako oporavlja. 'Mislim da su iza nas svi oni razlozi zbog kojih je bio taj veliki ulazak u nezaposlenost', izjavio je Popijač novinarima u Hrvatskom saboru, upitan za komentar izvješća Hrvatskog zavoda za zapošljavanje (HZZ) o više od 317 tisuća nezaposlenih u prošlom mjesecu. 'Tvrtke koje su iskoristile mehanizam otpuštanja radnika za smanjenje troškova poslovanja u ovom je trenutku pri kraju, tržište se oporavlja za naše izvozne kompanije, a ono što vlada čini za oporavak gospodarstva trebalo bi, uz povećanje potrošnje, donijeti konačni preokret', ustvrdio je ministar. Naglasio je da tržište rada i dalje bilježi negativan trend, da se još uvijek više ljudi prijavljuje na HZZ nego odjavljuje, ali ohrabruje, ističe, podatak da je u veljači bilo 50 posto veći ulazak ljudi s HZZ-a u svijet rada - 7500 ih je odjavljeno sa Zavoda, što je za 2500 više nego u siječnju.
Pročitajte i ovo
KLASA PESIMIST
Dramatično upozorenje MMF-a: "Svijetu prijeti rijetko viđena recesija"
CIJENE GORIVA
Ministrica o poskupljenju goriva: "Da nema reakcija Vlade..."
NIŽU SE POHVALE
John Malkovich uspio u gotovo nemogućem: "Ne sjećam se da je išta bilo toliko efektno u tridesetak godina..."
4:18
5
havarija na moru
Bivši kapetan o teškoj nesreći: "Zbog ove stvari je sudar bio neminovan"
15:52
7
Poziv Domagoja Mikića
Kasne, kvare se, prokišnjavaju, a znaju se i zapaliti. Poznati vlasnik se pravda: "Nisu mladi, ali su ispravni"
'Zaustavlja se trend'
'Možemo očekivati da se vrlo skoro izjednači broj ulazaka i izlazaka sa Zavoda. Ako će se taj trend nastaviti, a očito je počeo, uz zaustavljanje pada industrijske proizvodnje, mislim da će to, uz sve mjere koje vlada poduzima, definitivno zaustaviti trend povećanja broja nezaposlenih, da će se povećati ulazak u svijet rada i da ćemo svjedočiti boljim vijestima', rekao je Popijač. Na novinarski upit hoće li snositi sankcije čelnici javnih poduzeća koji nisu poslušali vladin nalog da smanje masu za plaće, odgovorio je: 'Predsjednici uprava i svi oni koji trebaju provoditi zaključke vlasnika, odnosno vlade, trebaju snositi određene posljedice'.
>> Napokon službeno: Broj nezaposlenih 317.625
Novinare je zanimalo i što stoji iza pisma koje je iz Banskih dvora upućeno Bruxellesu, odnosno krije li vlada u tom pismu scenarij o stečaju hrvatskih brodogradilišta. Popijač je rekao da vlada ništa ne krije, te da je, što se pisma tiče, riječ o redovnoj komunikaciji s Bruxellesom o mogućim scenarijima za brodogradilišta. Upitan je li jedan od tih scenarija i stečaj, odgovorio je kako ne kani špekulirati o nikakvim opcijama niti ulaziti u bilo kakve špekulacije. 'Mi znamo da smo u drugom krugu privatizacije i da je on maksimalno moguće pripremljen', rekao je, ponovivši da u trenutku prikupljanja ponuda potencijalnih investitora nije korektno govoriti o nikakvim scenarijima. (Hina)