Po riječima Stjepana Rudana, ravnatelja županijskog Zavoda za javno zdravstvo, "teško je predvidjeti koliko će komaraca biti, jer to ne ovisi samo o pravilnu tretiranju već i o klimatskim promjenama, znači temperaturi vode i vodostaju".
Pročitajte i ovo
Dugoročni problem u Osijeku
Protiv najezde komaraca u Slavoniji borit će se svjetlećim panoima: "Oponašat će ljudski dah i miris, privući ih u klopku i zarobiti"
horor ne prestaje
Vapaj iz Slavonije: ''Hoće li nam netko pomoći? Ne izlazimo iz kuće, uđem s kćerkicom u auto, ona ne prestaje vrištati''
Prošle godine u ovo doba temperatura vode bila je niža, kao i vodostaj Drave i Dunava koji je ovih dana u porastu. Djelatnici Zavoda prate komarce cijele godine i redovito uništavaju ličinke, od zimskog tretiranja pa tijekom cijele godine, jer ih je teže uništiti kad se pojave. Praćenje i uništavanje komaraca grad je povjerio Zavodu na petgodišnji rok, do 2010., i za to mu osigurao 44 milijuna kuna.
"Naša je obveza osigurati da broj uboda komaraca u 15 minuta bude do 15 uboda, a naš rad nadzire osječki Odjel za biologiju". Na žalost, "praćenje i tretiranje se odnosi samo na Osijek i okolicu, a ne na cijelu Osječko-baranjsku županiju. To znači da će se, ako ove godine bude veća navala komaraca, u program morati uključiti i Županija", kazao je Rudan.
Prije dvije godine, kad je bila velika navala komaraca i čak četiri generacije "na pojedinim mjestima gdje se mjere ubodi komaraca uz vodu, bilo je i do 400 uboda u 15 minuta".
Problem je i blizina Kopačkog rita, gdje se komarci zbog zaštićena dijela prirode ne uništavaju, a i zbog miniranosti prostora, te samo manji dio Kopačkog rita zaprašujemo iz zraka biološkim sredstvima, rekao je Rudan.