Od iduće godine povratna naknada od 0,50 kuna za jedinicu otpadne ambalaže isplaćivat će se i za prikupljenu ambalažu za mlijeko i tekuće mliječne proizvode i ambalažu od pića koja je volumena jednakog 0,2 litre.
Pročitajte i ovo
dobre vijesti
Stižu poticaji za proizvođače mesa i mlijeka, ali i posebne mjere za najpotrebnije: "Sve je manja proizvodnja, ovo je poharalo cijelu Slavoniju"
Od 1. siječnja
Raste naknada ambalaže za pića
Regulirano je to izmjenama Uredbe o gospodarenju otpadnom ambalažom koje je Vlada usvojila na sjednici u četvrtak, kojima je uređeno i da se postupno smanjuje manipulativna naknada (tijekom ove i iduće dvije godine te nadalje), koju Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost isplaćuje prodavateljima (trgovinama) i osobama koje upravljaju reciklažnim dvorištima koje otpadnu ambalažu od pića preuzimaju ručno od potrošača.
Poticanje nabave uređaja za preuzimanje otpadne ambalaže
U ovoj godini ona će iznositi 0,08 kuna (PDV uključen) po jedinici otpadne ambalaže, a u idućoj 0,06 kuna te u 2022. godini i nadalje 0,05 kuna, stoji u uredbi.
Istovremeno, ista naknada povećavat će se za preuzimanje otpadne ambalaže putem aparata, kako bi se prodavatelje (trgovine) i osobe koje upravljaju reciklažnim dvorištima potaknulo na nabavu uređaja za preuzimanje otpadne ambalaže.
Ove godine ta će naknada iznositi 0,14 kuna (PDV uključen) po jedinici otpadne ambalaže, 0,16 kuna u idućoj godini te 0,18 kuna u 2022. godini i nadalje.
Uredbom se proširuje obveza plaćanja naknade gospodarenja po jedinici proizvoda za ambalažu od pića koja je volumena jednakog i većeg od 0,2 litre (0,10 kuna po komadu), uz izuzeće da se za mlijeko i tekuće mliječne proizvode naknada plaća u iznosu od samo 0,02 kune.
"U izračun troška sakupljanja otpadne ambalaže, uz već postojeći trošak prikupljanja otpadne ambalaže od stakla i plastike, uključuje se i trošak prikupljanja otpadne ambalaže od metala od davatelja usluge prikupljanja miješanog komunalnog otpada, radi usklađenja s Uredbom o gospodarenju komunalnim otpadom", naveo je ministar zaštite okoliša i energetike Tomislav Ćorić.
Istaknuo je kako je cilj izmjena uredbe da se uklone deseci milijuna komada plastične ambalaže koja se nalazi u našem okolišu.
Poskupljenja neće biti?
Nakon sjednice Vlade Ćorić je rekao da neće biti većih povećanja troškova za građane zbog uvođenja povratne naknade od 0,50 kuna za prikupljenu ambalažu volumena 0,2 litre za tekuće mliječne proizvode i pića.
"Što se tiče proizvođača, odnosno svih onih koji proizvode stavljaju na tržište, oni su tretirani na isti način. Manipulativna naknada koja će se naplaćivati na mliječne proizvode bit će dvije lipe i to je jedina naknada koju će naš građanin, koji kupi bocu mlijeka i u konačnici je vrati, trebati platiti", objasnio je Ćorić.
Nikakvo veće povećanje cijene ne treba doći u obzir, tvrdi, jer se naknada od 0,50 kuna odnosi na depozitni sustav te će biti vraćena kupcu onog trenutka kad kupljenu ambalažu vrati na za to predviđeno mjesto. Ističe da su potrošači svjesni potrebe zaštite okoliša i da se ovom izmjenom uredbe vraća depozitni sustav koji je obuhvaćao i ambalažu nekih mliječnih proizvoda do 2015. godine.
"Depozitni sustav u Hrvatskoj se pokazao vrlo uspješan zato što preko 80 posto svih ambalaža koja uđe u depozitni sustav, iz njega i izađe", istaknuo je Ćorić.
Što se tiče odgode primjene Uredbe o gospodarenju otpadnom ambalažom do iduće godine, Ćorić ističe da time uvažavaju zalihe proizvoda u skladištima proizvođača i distributera te svima daju vremena da prilagode svoje poslovne politike.
"Ne želimo narušavati odnose na tržištu, želimo jasno poručiti da je cilj vrlo jasan - očistiti Hrvatsku i učiniti lijepu našu još ljepšom", poručio je.
Obavljanje studentskih poslova omogućeno i studentima strancima
Vlada je sa sjednice u hitnu saborsku proceduru uputila izmjene Zakona o obavljanju studentskih poslova kojim se mijenja definicija "student", odnosno omogućava da studentske poslove u Hrvatskoj mogu obavljati i studenti strani državljani koji nisu državljani država članica Europske unije te studenti pod međunarodnom zaštitom, kao i studenti na razmjeni koji pohađaju neke od studija na visokim učilištima u Hrvatskoj.
Hitni postupak predlaže se s obzirom na to da su u tijeku projekti internacionalizacije visokog obrazovanja te da navedeni propis u velikoj mjeri onemogućuje ispunjavanje indikatora projekata financiranih sredstvima Europske unije.
Vlada je donijela i odluku o prelasku granice Hrvatske oružanim snagama država saveznica, kao i Oružanih snaga RH radi sudjelovanja na zajedničkim vježbama u ovoj godini, i to njih 15 u Hrvatskoj te 30 u inozemstvu.
Sredstva potrebna za provedbu te odluke osigurana su u državnom proračunu na razdjelu Ministarstva obrane u iznosu od 23,3 milijuna kuna. (Hina)