Državni tajnik u Ministarstvu zaštite okoliša Davor Mrduljaš uvodno je naglasio kako protokol predviđa osnivanje registra ispuštanja i prijenosa onečišćujućih tvari na nacionalnoj razini.
Pročitajte i ovo
radovi dobro napreduju
Više od 4 godine od potresa obnova u centru Zagreba: "Negdje se tom tunelu nazire kraj pa nam je svima lakše"
Prijetnja iz Slovenije
Slovenski azbest prijeti Hrvatskoj
Podatci u registru moraju obuhvaćati najmanje 86 tvari, a baze podataka moraju biti javno pristupačne putem interneta i besplatne.
Iako je poduprla potvrđivanje protokola, Mirela Holy (SDP) podsjetila je na problem Vranjica, stanovnici kojega desetljećima umiru od azbestoze. Ustvrdila je da se oboljeli od azbestoze ne mogu nadati pravdi jer je, kaže, Ministarstvo zdravstva odlučilo zanemariti rezultate koji su govorili o višestruko prekoračenim vrijednostima ispuštanja azbesta u zrak.
Holy tvrdi i da je Ministarstvo prekršilo Ustav, propustivši reagirati u skladu s načelom opreza i obavijestiti javnost.
Miljenko Dorić (HNS) upozorio je da su desetci tisuća kuća još pokriveni salonitnim pločama. "Voda s tih krovova se skuplja u cisternama, tu vodu naši građani piju", kazao je Dorić, upitavši kolege i je li im poznato da su od salonita napravljene tisuće kilometara vodovoda.
"Pijemo tu vodu i čudimo se zašto je u nas određenih zloćudnih bolesti puno više nego u drugim zemljama", dodao je.
Predsjednica Odbora za okoliš Marijana Petir (HSS) najavila je da će Odbor 26. svibnja tematski raspravljati o problemu azbesta i azbestoze u Vranjicu.