Ivicu Todorića je odmah nakon slijetanja zrakoplova na pisti dočekao policijski automobil koji ga je odveo do Remetinca. Njegova je supruga Vesna stigla na putnički terminal, ali je odbila dati izjavu novinarima. Ranije je u zrakoplovu ustvrdila kako njezin suprug ''nije uzeo jedan euro''. ''Ja vam to tvrdim i kunem vam se mojim unucima'', rekla je Vesna Todorić.
Pročitajte i ovo
10 dana Remetinca
VIDEO Ovo je knjiga koju je Beroš čitao u zatvoru: "Svima bih je preporučio, dvaput sam je pročitao"
"Ovo je bio šok za mene"
Beroš izašao iz Remetinca, zahvalio institucijama: "Mene nitko nikada nije zvao Mali"
U zatvorski krug Ivica Todorić ušao je u koloni službenih vozila. U Remetincu mu je uručeno i sudsko rješenje o određivanju istražnog zatvora na koje ima pravo žalbe. Uslijedila je uobičajena procedura od pregleda do oduzimanja stvari pa smještaja u najvjerojatnije jednokrevetnu sobu.
Nakon noći iza rešetaka Todorića u četvrtak očekuje ispitivanje u tužiteljstvu gdje će ga suočiti s optužbama i ponuditi mu da iznese obranu.
15 osumnjičenih u aferi Agrokor
Iako je u aferi Agrokor ukupno 15 osumnjičenih istražni zatvor određen je samo za Ivicu Todorića. Njegova se obrana žalila na tu odluku, ali ona nije razmatrana jer je Ivica Todorić već bio u bijegu.
Na slobodu bi mogao izaći nakon što tužiteljstvo sasluša jedinog preostalog svjedoka, za kojeg Ivan Turudić tvrdi kako neće biti ispitan, jer je DORH odustao od toga, ili ako u međuvremenu ne bude zatraženo pritvaranje po nekoj drugoj osnovi.
''Do mene je dopro glas da je odvjetništvo odustalo od ispitivanja jednog ili dva svjedoka. Znači da su svjedoci ispitani u ovom kaznenom predmetu. Danas kad stupi u istražni zatvor u Remetincu, od danas mu počinje teći rok za uručivanje žalbe protiv rješenja o određivanju istražnog zatvora koje dolazi na Županijski sud. Može doći već sutra. Sutra je četvrtak, petak. Moglo bi se već u ovom tjednu odlučiti o produljenju ili ukidanju istražnog zatvora'', rekao je u Dnevniku Nove TV Ivan Turudić, predsjednik Županijskog suda u Zagrebu.
Dvije istrage teške preko milijardu i pol kuna
Zagrebačko Županijsko državno odvjetništvo je istragu protiv Todorića, njegovih sinova Ivana i Ante i 12 Agrokorovih menadžera te revizora pokrenulo zbog nezakonitog pribavljanja milijardu i 142 milijuna kuna.
Uz Todorića i sinove istragom u slučaju Agrokor su obuhvaćeni i Alojzije Pandžić, Damir Kuštrak, Hrvoje Balent, Ivica Crnjac, Olivio Discordia, Marijan Alagušić, Sanja Hrstić, Mislav Galić, Tomislav Lučić, Piruška Canjuga, Ljerka Puljić i Ivica Sertić.
Svi su bili članovi uprave ili nadzornog odbora u Agrokoru, dok su Discordia i Hrstić zaposlenici revizorske kuće Baker Tilly koja je radila revizorska izvješća za Agrokor.
Ukupnoj šteti uz Todorićevu navodnu "nepripadnu imovinsku korist" od milijardu i 142 milijuna kuna državno odvjetništvo pribraja i dodatnih 320 milijuna kuna pribavljenih za "jednu pravnu osobu" krivotvorenjem isprava i nezakonitim vođenjem poslovnih knjiga.
Otvorena i druga istraga
Osnivač Agrokora u Hrvatskoj je suočen s još jednom istragom koju je zagrebačko Županijsko državno odvjetništvo protiv njega otvorilo lani, 18. prosinca, a odnosi se na zajmove koje je investicijski fond Nexus Private Equity Partneri preko tvrtke Nexus ulaganja dao Agrokoru.
Osim Todorića tom su istragom obuhvaćeni i njegov sin Ivan te predsjednik uprave Nexusa Marko Lesić i član uprave Krešimir Ruždjak. Ivicu i Ivana Todorića tereti se da su potaknuli suosumnjičene šefove Nexusa da bez znanja ulagatelja i protivno odluci Povjereničkog odbora daju ukupno 117,5 milijuna kuna zajma Agrokoru, iako su ta sredstava bila strogo namijenjena za ulaganje u tvrtku Zagreb-Montaža.
Od vlasnika Agrokora do simbola "ortačkog kapitalizma"
Nekad najmoćnijem hrvatskom gospodarstveniku blokirano je 64,4 milijuna eura u Hrvatskoj, Velikoj Britaniji, Nizozemskoj i Kanadi, doznalo se u travnju od njegove obrane, a boravak u Londonu navodno je financirao novcem od prodaje suprugine roditeljske kuće.
Dok je Todorić boravkom u Londonu punu godinu izbjegavao istražni zatvor u njegovoj kompaniji, kojoj nakon nagodbe vjerovnika više nije ni formalni vlasnik, događale su i nove afere koje su rezultirale ostavkom potpredsjednice vlade Martine Dalić.
U intervjuu koji je, nakon odluke suda u Velikoj Britaniji da ga izruči Hrvatskoj, dao za Dnevnik Nove TV krajem listopada Josipi Krajinović ustvrdio je da ''ako netko zna da ja nisam bio povezan s politikom onda mislim da to najbolje bi trebala znati gospođa Dalić. Može se kazati da je ona jedan dio tima, ortačkog tima, Borislava Škegre. Znači od Borislava Škegre do danas ona sve zna. Ona ima svaku informaciju, za svakog ministra financija, ona zna gdje sam bio, šta sam dobio''.
Martina Dalić: ''Takvu je pomoć godinama dobivao''
Martinu Dalić je Todorić u svojim brojnim blogovima i medijskim nastupima označavao kao jednu od svojih glavnih političkih progonitelja i isticao ju kao dio organizirane skupine Borg koja je smišljeno pripremala rušenje Agrokora. Kada je sredinom svibnja Dalić zbog afere "Hotmail" podnijela ostavku, na svom je blogu Todorić i premijeru poručio da napusti dužnost.
Dalić je u intervjuu krajem listopada, uoči predstavljanja njezine knjige "Agrokor - slom ortačkog kapitalizma" kazala da Todoriću, "kada se najavio kod predsjednika Vlade i obrazložio da treba pozajmicu od 300 milijuna eura ili će Agrokor u stečaj, nije bilo ni na kraj pameti da takvu pozajmicu ne može dobiti". "Todorić je čvrsto vjerovao da je prirodno da mu pomažu svi - i Vlada i HNB. Takvu je pomoć godinama dobivao. Takvu je pomoć očekivao i sada," rekla je Dalić. (D.Š./Hina)