Na Digitalnom inovacijskom inkubatoru natjecatelji su i studenti i učenici. Iako za svakog od njih natjecanje izgleda drukčije jer se natječu u različitim kategorijama, a i različitog su uzrasta, neka iskustva ipak su zajednička.
ozlijeđena jedna osoba
Lančani sudar na A1, stvarale se kilometarske kolone
slavio u Španjolskoj
Mladoženja umro na svojoj momačkoj: "Olivere moj, ne mogu vjerovati da je ovo stvarno"
VELIKI TJEDAN
Velika srijeda: Znate li što se danas obilježava i zašto je ovaj dan važan vjernicima?
Svi oni stječu iskustvo koje ne bi stekli u redovitoj nastavi. Ti mladi umovi puni su ideja, a otkad postoji Digitalni inovacijski inkubator sretni su da te ideje mogu negdje i prezentirati.
Prvo mjesto u kategoriji energetske industrije na Digitalnom inovacijskom inkubatoru 2024. godine osvojio je Pejo Bosnić u timu s Anom Puljić, koji nam je objasnio o čemu je riječ u njegovu projektu.
Pejo Bosnić, 1. mjesto u kategoriji energetske industrije na Digitalnom inovacijskom inkubatoru 2024. godine
(Foto:
Nova Studio)
Priča o održivoj budućnosti? Je li to recept za nagradu?
Platforma E.ONova predstavlja inovativan korak prema održivoj budućnosti, osmišljena s ciljem edukacije i stvaranja "održivih klijenata" među potencijalnim i postojećim korisnicima.
Platforma nudi bogat sadržaj, uključujući interaktivne vodiče, videolekcije, dinamične infografike, webinare i radionice uživo, koji korisnicima omogućuju dublje razumijevanje dostupnih usluga i njihovih prednosti.
E.ONova platforma: 1. mjesto u kategoriji energetske industrije na Digitalnom inovacijskom inkubatoru 2024. godine
(Foto:
Nova Studio)
Primjeri poput izračuna povrata investicije za potrošače te kvizovi i testovi znanja dodatno potiču angažman i učenje. Uz primjenu umjetne inteligencije, virtualna savjetnica E.ONova pruža personaliziranu podršku s pomoću chatbota i asistenciju u stvarnom vremenu, čineći iskustvo korisnika pristupačnijim i učinkovitijim.
Posebna pozornost posvećena je najmlađima, koji kvalitetno provedenim vremenom na platformi mogu steći prilagođene "certifikate" o postignutim znanjima, kojima se mogu pohvaliti u školi ili na društvenim mrežama.
Educiranje potrošača o energetici danas je važno jer omogućava informirane odluke o održivim rješenjima, smanjenju troškova i doprinosu zaštiti okoliša u kontekstu globalnih klimatskih izazova.
„Ideja može biti odlična, ali moramo staviti i nekakav realan financijski okvir. Napravili smo i tu komponentu, bili smo inovativni u načinu izlaganja, potrudili smo se da nam prezentacija bude što je više moguće interaktivna, komunicirali smo sa žirijem i mislim da smo onda postigli nekakvu zlatnu ravnotežu“, objasnio je Pejo Bosnić, student Ekonomskog fakulteta u Osijeku.
Pročitajte i ovo
DIGITALNI INOVACIJSKI INKUBATOR
Uskoro kreće najveće natjecanje u kreativnom rješavanju problema
Sudjelovanje u natjecanju više je od nagrade: Što sudionici stvarno dobivaju?
Ono što Pejo posebno ističe kao prednost sudjelovanja na Digitalnom inovacijskom inkubatoru, pogotovo u kasnijim fazama natjecanja, rad je s tvrtkama koje su lideri na tržištu i predvodnici u svojim sektorima i industrijama.
Savjeti koje možete dobiti od uključenih stručnjaka se inače plaćaju, a u ovom projektu su potpuno besplatni. Prednost je i mogućnost umrežavanja s poslovnim sektorom.
3D printer kupljen sredstvima osvojenim na Digitalnom inovacijskom inkubatoru
Foto:
Nova Studio
Umjetna inteligencija: Pomoćnik ili zamjena za ljudsku inovativnost?
Je li umjetna inteligencija pomoć ili prijetnja mladim umovima? Zasad, još se svi slažu da umjetna inteligencija može obavljati mnoge zadatke brže i preciznije od ljudi, posebno kada je u pitanju računanje, analiziranje velikih količina podataka, prepoznavanje obrazaca i slično.
Međutim, ljudski umovi posjeduju kreativnost, emocionalnu inteligenciju i sposobnost apstraktnog razmišljanja, što je teško replicirati umjetnoj inteligenciji.
Dakle, iako umjetna inteligencija može biti superiorna u određenim zadacima, mladim ljudima često je jača intuicija, sposobnost inovacije i emocionalne reakcije na nove izazove, što je umjetnoj inteligenciji zasad teško dostići.
„Koristili smo umjetnu inteligenciju u nekakvoj realnoj domeni, u domeni koja ne šteti samoj biti natjecanja. Znači, dobra je za nekakvu analizu podataka, da vam možda proširi nekakve dijelove teksta, da vam pomogne staviti nekakav drugi kontekst na to što ste vi planirali. Ipak, taj trenutak ljudskosti dosta je bitan, onda vi to morate logički argumentirati, kako sami sa sobom, tako i pred žirijem koji će vam na kraju u finalu postavljati pitanja i, naravno, morate znati odgovoriti na ta pitanja“, rekao je Bosnić.
Tko može sudjelovati u Digitalnom inovacijskom inkubatoru?
Digitalni Inkubator nije samo za studente. Osnovnoškolci također imaju priliku sudjelovati na tom natjecanju. Učenici Osnovne škole Pećine razvili su ekološki inkluzivan projekt u kojem su se usredotočili na senzibilizaciju za potrebe djece s oštećenjem vida i teškoćama u čitanju.
Projekt „3D priča“, Osnovna škola Pećine iz Rijeke
(Foto:
Nova Studio)
Projekt „3D priča“ inkluzivan je projekt zbog toga što edukativne materijale nastale u sklopu projekta mogu koristiti učenici s oštećenjem vida i teškoćama čitanja, jednako kao i njihovi vršnjaci bez teškoća. Inkluzivan je i zbog toga što sadrži ekološku autorsku audiopriču „Morska priča“, igrokaz za kazalište sjena te „Priču u kutiji“ s popratnim tekstom na Brailleovu pismu, izrađenoj prema autorskoj audiopriči.
Kazalište sjena kao dio nagrađenog projekta 3D priča
(Foto:
Nova Studio)
Projekt je prošle godine osvojio prvo mjesto na Digitalnom inovacijskom inkubatoru, a 2022. godine osvojili su treće mjesto za svoj projekt Interaktivni memory, a 2023. godine osvojili su četvrto mjesto za projekt „Gledam dodirom“.
„Naš projekt ima i ekološku dimenziju. S obzirom na to da se naša škola nalazi pored mora, u dijelu grada Rijeke pod nazivom Pećine, naša autorska priča govori o nama bliskoj temi: o zagađenju mora i o očuvanju čistoće Jadranskoga mora i očuvanju morskih životinja. Važno nam je ispričati ekološku priču iz našega kraja jer se na plaži ispred naše škole i ostalim pećinskim plažama djeca kupaju i igraju te naši učenici žele da plaže i dalje budu čiste“, rekla je Ksenija Sobotinčić Štropin, mentorica prošlogodišnjih pobjednika Digitalnog inovacijskog inkubatora.
Ksenija Sobotinčić Štropin, OŠ Pećine, mentorica prošlogodišnjih pobjednika Digitalnog inovacijskog inkubatora
(Foto:
Nova Studio)
Učenici Osnovne škole Turnić iz Rijeke osvojili su nagradu na Digitalnom inovacijskom inkubatoru prošle godine s verzijom popularne igre križić kružić pod nazivom „Ri Tak Toe“. U toj verziji igrači koriste ekološke ili tematske elemente, ovisno o verziji igre. Uobičajena pravila ostaju ista, u kojoj dvoje igrača izmjenjuje stavljanje svojih oznaka (obično križića i kružića) na kvadratnu ploču, a cilj je postaviti tri oznake u red – horizontalno, vertikalno ili dijagonalno.
Ri Tak Toe, popularna igra križić kružić, ideja učenika Osnovne škole Turnić iz Rijeke
(Foto:
Nova Studio)
Roko Rački iz 8. razreda Osnovne škole Turnić objasnio nam je i kako je njegova ekipa osvojila nagradu s edukativnom igrom „Pick it Up!“. To je edukativna društvena igra kojoj je cilj proširiti svijest o odvajanju otpada na zabavan i interaktivan način. Igra vas potiče da smanjujete količinu otpada u svojem kućanstvu i mijenja vaše navike u kupovini te vas motivira na zeleno razmišljanje tijekom kupnje.
Edukativna igra „Pick it Up!“
(Foto:
Nova Studio)
„Ono što je meni kao učitelju važno je da imaju kvalitetan pristup prema novim tehnologijama te da se kritički osvrnu na umjetnu inteligenciju i njezinu pomoć, a ne da je se boje. U ovakvim aktivnostima i projektima učenici dobiju jedan cjeloviti proces razmjene znanja, uočavanja problema i smišljanja ideja za rješenje tog problema, razvijaju kreativnost, suradničko učenje, jačaju taj timski rad i imaju zajednički cilj da riješe neki problem. Naravno, razvijaju i komunikacijske te prezentacijske vještine“, rekla je Josipa Andrušić, mentorica na Digitalnom inovacijskom inkubatoru i učiteljica u Osnovnoj školi Turnić.
Osnovna škola Turnić
(Foto:
Nova Studio)
Testiraj svoje sposobnosti, uči od najboljih, dijeli znanje i podijeli svoje ideje na ovogodišnjem Digitalnom inkubatoru. Prijave za novo izdanje Digitalnog inovacijskog inkubatora za razvoj kreativnosti i inovacijskih projekata otvorene su do 6. travnja 2025.
Sadržaj je napravljen u produkciji Nova Studija, native tima Nove TV, u suradnji s partnerom Digitalni inovacijski inkubator powered by Hrvatski Telekom po najvišim profesionalnim standardima.