Ankica i Miško više su od 30 godina proveli u stacionarnom domu. Danas žive u zajednici s još troje sustanara. Njih dvoje su u braku već 6 godina i sanjaju svoj dom.
Pročitajte i ovo
IMAŠ PRAVO, OSTVARI GA!
Provjerili smo tko ima pravo na inkluzivni dodatak i koliko iznosi naknada
Pravobraniteljica upozorava
Važnost parkirališnih mjesta za osobe s invaliditetom: "Ona nisu povlastica, već pretpostavka ravnopravnog sudjelovanja u društvu"
Miško je našim novinarima pokazao crtež na kojem je nacrtao dom u kojem bi želio živjeti s Ankicom. Osim kuće dom uključuje i farmu.
Miško pokazuje crtež doma kojeg sanja (Foto: Dnevnik.hr)
Foto:
DNEVNIK.hr
Počeli su uzgajati biljke za svoj vrt. Neda Miščević iz Udruge za promicanje inkluzije dodaje kako uz pomoć fondova počinju izgradnju samostojeće kuće za Ankicu i Miška. “I to u Brezovici u kojoj bi Ankica i Miško imali svoj mali stančić i gdje bi mogli raditi sve ono što žele“, kaže Miščević.
Ankica i Miško posjetitelji Udruge za promicanje inkluzije (Foto: Dnevnik.hr) - 2
Foto:
DNEVNIK.hr
U program organiziranog stanovanja od 1997. do danas uključeno je tek nešto više od 1000 korisnika. Još uvijek je više od 6000 djece s teškoćama i odraslih s invaliditetom smješteno u ustanovama. Zbog presporog procesa zatvaranja ustanova i preseljenja korisnika u zajednicu pet organizacija poslalo je pismo premijeru Andreju Plenkoviću. Traže jasan plan i ubrzanje tog procesa.
Grafika organiziranog stanovanja (Foto: Dnevnik.hr)
Foto:
DNEVNIK.hr
Dženana Kalamujić iz Kuće ljudskih prava ističe jednakost. “Smatramo kako su osobe s invaliditetom prije svega ravnopravne građanke i građani RH i svako odugovlačenje sa donošenjem jasnog plana deinstitucionalizacije značilo bi negaciju toga“ kaže Kalamujić.
Zamjenica pravobraniteljice za osobe s invaliditetom Mira Pekeč Knežević izražava nezadovoljstvo koje pokazuju i u uredu pravobraniteljice. “Imate slučajeve u kojima je razlog izdvajanja i smještanja u ustanove kada je nekome potrebna jako mala razina podrške ili ako nekoga trebate kontrolirati kod uzimanja terapije. Mi tu praksu moramo promijeniti“ izjavila je Pekeč Knežević.
U resornom ministarstvu priznaju da ni sami nisu zadovoljni brojkama. Kažu da se radi na tome, ali do usporavanja dolazi jer je proces kompleksan, a problema ima puno.
Prebivatelji stacionarnog doma (Foto: Dnevnik.hr)
Foto:
DNEVNIK.hr
Savjetnica ministrice demografije Zvjezdana Bogdanović ističe važan problem. “Jedan od problema s kojima smo suočeni je nedostatak stručnjaka na cijelom području RH koji bi bili adekvatni pružatelji usluga. Koji su nam potrebni da bi proces saživio u zajednici i da bismo mogli izvan institucijske usluge pojačati u onom opsegu koje su potrebne korisniku nakon izlaska iz institucije“, rekla je Bogdanović.
Izlazak iz ustanova za osobe s invaliditetom je prilika za normalan život na koji svatko od nas mora imati pravo.
Dnevnik Nove TV gledajte svakog dana od 19:15, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr
Dnevnik Nove TV gledajte svakog dana od 19:15, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr