Ažurirana imovinska kartica guvernera Hrvatske narodne banke (HNB) Borisa Vujčića nakon medijskih propitivanja ipak je privukla i pozornost Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa. Dar središnje mađarske banke težak pola milijuna kuna Vujčiću bi mogao postati teret.
Nagradu Lamfalussy u iznosu od 511.020 kuna, a riječ je o nagradi Izvršnog odbora Mađarske narodne banke koja je Vujčiću dodijeljena za "iznimno pojedinačno djelovanje i životno postignuće pojedinaca na međunarodnoj sceni", guverner je zadržao i naveo u imovinskoj kartici.
S obzirom na to da je riječ o pozamašnoj svoti novca, a i činjenicu da predsjednik austrijske centralne banke Ewald Nowotny prije nekoliko godina po primitku nije zadržao istu nagradu, već je dobiveni iznos darovao da se ne bi u pitanje dovela neovisnost banke, Gong je prije nekoliko dana postavio upit Povjerenstvu za odlučivanje o sukobu interesa kako bi se razjasnilo potpada li navedena novčana nagrada pod definiciju dara iz Zakona o sprječavanju sukoba interesa ili ne.
Podsjetimo, Zakon u članku 15. uređuje primanje darova, pri čemu navodi da se darom smatra novac, stvari bez obzira na njihovu vrijednost, prava i usluge dane bez naknade koje obveznika dovode ili mogu dovesti u odnos zavisnosti ili kod njega stvaraju obvezu prema darovatelju. Prema Zakonu, obveznik smije zadržati samo dar simbolične vrijednosti, i to najviše u vrijednosti do 500 kuna, a ne smije primiti takav dar kada je on u novcu, bez obzira na iznos, te vrijednosnicu i dragocjenu kovinu.
Dar ili teret? Zainteresiralo se ipak i Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa
Iz Povjerenstva su, međutim, samo kratko odgovorili da se darovima u smislu ovog Zakona ne smatraju uobičajeni darovi između članova obitelji, rodbine i prijatelja te državna i međunarodna priznanja, odličja i nagrade.
No, bio je to, sada tvrde, samo odgovor načelne prirode. ''Povjerenstvo je prateći medijske navode na jučerašnjem radnom sastanku odlučilo razmotriti sve navedene okolnosti i prikupiti relevantne podatke i činjenice kako bi utvrdilo postoje li pretpostavke za pokretanje postupka'', odgovoreno je iz Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa za DNEVNIK.hr.
A dan ranije saznalo se i da bi sam Vujčić mogao promijeniti planove, naime, kako su za DNEVNIK.hr kazali iz HNB-a: ''Guverner Vujčić je za nagradu Lamfalussy za 2021. godinu do sada platio predujam poreza i prireza te će po konačnom poreznom rješenju platiti i ukupan porez i prirez. Nakon plaćanja svih davanja državi guverner Vujčić će odlučiti što s preostalim iznosom dobivenim od nagrade i javnost će o tome biti primjereno obaviještena''.
Vujčić mogućnost promjene planova s darom od pola milijuna kuna nije otklonio ni gostujući u Dnevniku Nove TV uz napomenu da je provjerio s Povjerenstvom za odlučivanje o sukobu interesa smije li ga primiti.
Hrvatska narodna bankaFoto:
DNEVNIK.hr
Iz Gonga, koji je prvi pokušao skrenuti pozornost Povjerenstvu za odlučivanje o sukobu interesa na Vujčičev slučaj, između ostalog, upozoravaju da je aktualna zakonska odredba sporna jer ''omogućuje stjecanje velikih novčanih iznosa i time se dužnosnike potencijalno dovodi u odnos zavisnosti, u kojem se stvara obaveza prema darivatelju''.
Ne bi smjelo biti dvostrukih mjerila
''A dok se državna i međunarodna priznanja, odličja i nagrade ne smatraju darovima, ona dobivena od strane tijela lokalne samouprave ulaze u zakonsku definiciju dara'', upozorila je također ova organizacija civilnog društva. Podsjetili su tako da je Povjerenstvo 2018. zaključilo da Ante Nazor, ravnatelj Hrvatskog memorijalno-dokumentacijskog centra Domovinskog rata, primio nedopušteni dar u iznosu od 50.000 kuna iz Proračuna grada Zagreba po osnovi Nagrade Grada Zagreba.
Dodatno, u Gongu smatraju da je u ovom konkretnom slučaju nagrade guverneru upitno koliko je ovakva nagrada osobna ako se dodijeljuje pojednicu isključivo zbog obavljanja njegove javne, dužnosničke, guvernerske funkcije.