"Tu su nam informaciju potvrdili i štrajkači glađu ispred Zatvorske bolnice. Rekli su nam da su oko 22 sata u Zatvorsku bolnicu došli članovi liječničkog konzilija koji je imenovan za praćenje zdravstvenog stanja Branimira Glavaša, te kako je došao i kombi hitne pomoći, te je po onome što su vidjeli izvana jasno kako se u bolnici zatočenom generalu Glavašu pružala hitna medicinska pomoć.", piše Margetić na svoj blogu.
Pročitajte i ovo
SVAĐE I OPTUŽIVANJA
POTRESI U HDSSB-u Glavaš optužio Burića za "analni alpinizam"
Nije htio ispasti kukavica
Drmić: Predao sam Jurišiću 70.000 eura za pomoć Glavašu
Osim toga, raspolažu informaciju da je Branimiru Glavašu večeras ozbiljno pogoršano zdravstveno stanje, te da je došlo do izljeva vode u pluća, te mogućeg gušenja nakon čega su se liječnici odlučili za hitnu pomoć i poziv konziliju za praćenje njegova zdravstvenog stanja.
"Iza pola noći, kada smo odlazili ispred Zatvorske bolnce u Zagrebu, novih informacija nije bilo. U dežurnoj ambulanti za hitne intervencije vidjelo se svjetlo i komešanje ljudi, a hitna pomoć i liječnički konzilij i dalje su se nalazili u Zatvorskoj bolnici na odjelu na kojem leži Branimir Glavaš."
Apel za spas Branimira Glavaša
Skupina hrvatskih akademika i biskupa poslala je danas Apel Ustavnom sudu RH i Vrhovnom sudu RH, naslovljen "Spasite život Branimiru Glavašu i omogućite mu obranu sa slobode!".
"Molimo vas da preispitate odluku suca u predmetu hrvatskoga generala i zastupnika u Hrvatskome saboru Branimira Glavaša, koji već 37 dana štrajka glađu u zatvorskoj bolnici u Zagrebu, te predložite ukidanje pritvora i njegovu obranu sa slobode", ističe se u Apelu, kojeg je potpisalo 19-oro akademika te četvorica biskupa.
U Apelu Ustavnom sudu RH i Vrhovnom sudu RH navodi se i kako je "ljudski život iznad svih zakona i sudova. Da nije tako, ne bi se napredno sudstvo danas konačno, nakon stoljeća krvavih egzekucija, odricalo smrtne kazne. Odavno se, bez razlike, svi jednoglasno zaklinjemo o načelo kako nam je čovjek najvažniji. Zašto to ne provodimo u djelo?
Smatramo da je čovjek koji dokazuje da mu je ljudsko dostojanstvo vrjednije od života, zaslužio da mu se ono prizna. Priznavanjem dostojanstva osobi, kojoj se optužba tek treba dokazati - iako mu se time ne obustavlja proces - i sud i država čuvaju vlastito dostojanstvo".
U Apelu najvišim tijelima sudske vlasti u Republici Hrvatsko
akademici i biskupi podsjećaju kako je "štrajkom glađu Branimir Glavaš ušao u dramatičnu fazu, i pitanje je dana kada bi mogao nastupiti njegov kolaps, koji će otvoriti i pitanje odgovornosti za smrt, koju se moglo izbjeći omogućavanjem Glavašu da se brani sa slobode. Tim prije što se čovjek, koji je u istom sudskom predmetu priznao zločine, nalazi na slobodi, a Glavaš koji je odbacio odgovornost za iste
zločine, pritvoren je, a da nije završen ni istražni postupak, ni
podignuta optužnica".