Komentar na pozitivnu ocjenu Europske komisije, vezano uz reforme Vlade, dali su i iz redova oporbe, ali i središnje banke. Premijer Tihomir Orešković u srijedu je ustvrdio da je Europska komisija svojom ocjenom Nacionalnog programa reformi dala potvrdu kvalitetnog rada Vlade te istaknuo da će se reforme provesti.
Pročitajte i ovo
PUTINOVA ESKALACIJA
Europska komisija o ICBM-u ispaljenom na Ukrajinu: "Rusija se igra s nuklearnom prijetnjom"
OSIGURANA SREDSTVA ZA OBNOVU
Plenković se pohvalio velikim uspjehom: ''Razgovarao sam s Ursulom...Rješenje se uvijek nađe kad ima dobre volje''
'Dobar plan, to je prepisan naš plan na temelju našeg gospodarskog plana, gospodarskog izvoza, ratsa industrije samo bi netko trebao to realizirati i ja i nama i njima želim puno sreće nama kao državi i svim građanima države', rekao je čelnik HNS-a, Ivan Vrdoljak.
'Gledamo na to na način da će europski birokrati uvijek biti zadovoljni kada se stvari prelamaju preko leđa naših građana. Znači, vidjeli smo danas reakcije da su pozitivne i na poskupljnje zdravstvenog osiguranja i na kasniji odlazak u mirovinu', rekao je Gordan Maras (SDP).
'Ja sa svoje pozicije ne mogu komentirati političke odnose u zemlji pa bi se suzdržao od toga, ali bi rekao da je stvarno ključno u ovom trenutku za Hrvatsku da se shvati da je te reforme neophodno provesti i da one moraju biti iznad bilo kakvih pojedinačnih političkih interesa', poručio je guverner HNB-a, Boris Vujčić.
Pet preporuka Europske komisije
U prvoj preporuci Komisija poziva Hrvatsku da ove godine osigura trajnu korekciju prekomjernog deficita.
U drugoj preporuci upućen je poziv da se do kraja ove godine donesu mjere za obeshrabrivanje ranog umirovljenja, da se ubrza prijelaz prema duljem radnom vijeku pomicanjem dobi za odlazak u mirovinu. Također se preporučuju mjere za prekvalifikaciju radno sposobnog stanovništva kako bi se dugotrajnom nezaposlenim i osobama s niskim kvalifikacijama povećali izgledi za zapošljavanje.
U trećoj preporuci Komisija traži da se smanji rascjepkanost i poboljša funkcionalna distribucija nadležnosti u javnoj administraciji kako bi se povećala učinkovitost i smanjile teritorijalne razlike u pružanju javnih usluga. Također se traži da se u dogovoru sa socijalnim partnerima uskladi okvir za plaće u javnom sektoru i javnim uslugama, zatim da se pojača nadzor nad učinkovitošću javnih poduzeća i odgovornosti njihovih uprava.
Komisija u četvrtoj preporuci traži da se znatno smanje parafiskalni nameti i uklone restrikcije koje ometaju pristup i praksu reguliranih profesija i smanji administrativni teret za poduzeća.
Peta preporuka se odnosi na kvalitetu i učinkovitost pravosudnog sustava na trgovačkim i upravnim sudovima, na rješavanje pitanje kredita koji se ne vraćaju, posebice kroz poboljšanje poreznog tretmana u rješavanju kredita koji se ne vraćaju.
Komisija je potvrdila da Hrvatska zajedno s Portugalom ima prekomjerne makroekonomske neravnoteže, ali ističe da je razina ambicija u nacionalnim programima reformi obiju zemalja u velikoj mjeri odgovarajuća i da potvrđuje njihovu namjeru da korigiraju prekomjerne neravnoteže. Obje zemlje se pozivaju da provedu svoje reformske programe "temeljito i na vrijeme".
Što se tiče postupka prekomjernog deficita, Komisija navodi da bi Hrvatska mogla prijeći iz korektivne u preventivnu fazu pod uvjetom da ove godine ostvari trajnu korekciju prekomjernog deficita. (Hina)
Vijesti gledajte svakog dana na Novoj TV, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste vijesti? Pogledajte ih besplatno na novatv.hr