Pljačke ljekarni u alarmantnom su porastu posljednjih nekoliko tjedana, osobito u Zagrebu gdje ih je opljačkano čak pet, šokantne su to informacije koje je podijelila Hrvatska ljekarnička komora. Dnevnik Nove TV je razgovarao s djelatnicima koji su pljačke proživjeli, kao i s liječenim ovisnikom koji tvrdi da ih je u prošlosti počinio nekoliko.
Podijelite
Magistrica farmacije Ana Petrovečki Silić prije nešto više od mjesec dana s kolegicom je završavala smjenu kada je u ljekarnu ušao maskirani muskarac s pištoljem u rukama: "Kolegica i ja smo bile zajedno i mi smo otvorile kase i napravile korak unatrag da se izmaknemo da može uzeti novac. Uzeo ga je, izašao van i upozorio nas da ne zovemo policiju."
Ema Horvat je bila žrtva oružane pljačke novca prije nekoliko godina i to usred dana, a taj je slučaj i dalje uznemiruje: "Usred smjene, nakon što sam završila s prethodnim pacijentom, ulazi zamaskirana osoba i traži novac, prijeti pištoljem. Mi imamo protokole da je najbitnije sačuvati život i da daš ono što te traži. Ne poznajem tu osobu, to je osoba koja nije dolazila u našu apoteku."
Pljačke ljekarni alarmantno su porasle u posljednjih nekoliko tjedana, osobito u Zagrebu, ističu u Hrvatskoj ljekarničkoj komori. "Javile su nam se kolegice koje rade za jednog poslodavca da su u 3,5 tjedna zabilježile pet pljački", rekla je predsjednica Komore Ana Soldo.
S obzirom na to da se za pljačke ljekarni ne vodi službena evidencija, Dnevnik Nove TV je sam došao do brojke od 18 u ovoj i 25 pljački u prošloj godini.
"Veoma često čujemo da su pljačke počinili njihovi pacijenti i to su, ne uvijek, ali vrlo često, osobe koje imaju problema sa zlouporabom droga", dodaje Soldo.
Jedan od njih, sada već izliječen, stao je pred kamere Dnevnika Nove TV i kazao: "U glavi mi je bilo samo jedno - doći do novca i do narkotika, a sad, ovisno o situaciji. Pretežno je najveći problem bila droga i sve što sam radio, radio sam zbog droge."
Iz Komore traže zakonske izmjene i bolja sigurnosna rješenja. "Zakon propisuje poseban status zdravstvenih djelatnika i navedeni su liječnici i stomatolozi kao posebna kategorija. Budući da je došlo do učestalih napada, preporučujemo da se izrijekom uvedemo kao posebna kategorija. S obzirom na to da se te pljačke ponavljaju u popodnevnim satima preporučamo da se prisutnost policije poveća. Tu su panik tipke, dvostruka vrata i druga slična rješenja", objasnila je Soldo.
Rješenja su skupa, a većina ljekarni u privatnom vlasništvu, tvrde djelatnici koji, uz zakonske izmjene, traže i izmjene propisa oko uvjeta rada ne bi li se pokušao riješiti problem pljački, ali i verbalnih napada.