'Član Povjerenstva Andrija Hebrang je u vrijeme sporne nabave kamiona bio potpredsjednik Vlade zadužen za gospodarstvo, a samim time izravno nadređen ministru Rončeviću. Zbog postojanja opravdane sumnje da je i sam bio uključen u donošenje odluke o nabavi kamiona po bitno višoj cijeni od one koja se može postići, Hebrang je trebao biti predmetom istrage Povjerenstva, a ni u kojem slučaju njegovim članom. Ovdje se radi o klasičnom sukobu interesa', stoji u jednom od 13 zaključaka oporbe.
>> Hebrang: Tko će odgovarati za štetu nanesenu Rončeviću?
SDP-ovci Nenad Stazić, Boris Šprem i Igor Dragovan te HNS-ovac Goran Beus Richembergh vlastite su zaključke Saboru uputili nakon što su članovi Povjerenstva iz vladajuće koalicije bez nazočnosti opozicije izglasali kako u spornoj nabavci nije bilo ničeg nezakonitog te kako je tadašnji ministar obrane Berislav Rončević oklevetan. Četvorica oporbenjaka zaključuju, međutim, da su pregovori o nabavi kamiona, odlukom ministra Rončevića, umjesto s više, vođeni samo s jednim, i to najskupljim ponuditeljem Eurokamionom d.o.o..
Vozila kupljena po znatno većoj cijeni
Kupljena vozila plaćena su znatno više od cijene koja se mogla postići temeljem pribavljenih ponuda iz pozivnog natječaja, a takvim štetnim ugovorom načinjena je šteta proračunu u iznosu koji trebaju utvrditi nadležna tijela, tvrde oporbenjaci. Državno odvjetništvo prozivaju jer je tek četiri godine kasnije napravilo izvid u ovom slučaju, iako je predsjednik RH Stjepan Mesić više puta upozoravao na nepravilnosti u nabavci, a Državnu reviziju jer je Saboru dostavila skraćeni nalaz. Inače, za danas najavljena sjednica saborskog Odbora za zaštitu okoliša odgođena je za sutra.