Premijer Andrej Plenković izrazio je uvjerenje da će se kroz dijalog s predstavnicima Srpskog narodnog vijeća i SABA-e, kao i predstavnika židovske zajednice, doći u situaciju da se to i dogodi.
Pročitajte i ovo
Nastavak sukoba
Plenković iz Bruxellesa odgovorio Milanoviću: "Njega se ovdje nitko ne sjeća..."
prozvao tajnika NATO-a
Milanović opleo po Plenkoviću i Primorcu: "Ovim lopovlukom mi štetimo hrvatskoj vojsci..."
"S naše strane radimo na tome da se podjele koje postoje pokušaju premostiti. Što se tiče mene, moje Vlade i našeg djelovanja, mislim da smo napravili jasne iskorake. I s te strane mislim da ćemo kroz dijalog s SNV-om i SABA-om i predstavnicima židovskih organizacija unaprijediti dijalog, razumijevanje i doći u situaciju da ovdje ponovno bude jedna, jedinstvena državna komemoracija jer žrtve Jasenovca to zaslužuju", naglasio je premijer u izjavi novinarima nakon državne komemoracije žrtvama ustaškog logora u Jasenovcu.
Kazao je to nakon pitanja novinara koja je njegova poruka s obzirom na to da su i ove godine postojale tri komemoracije te da je i član vladajuće većine Milorad Pupovac na jučerašnjoj komemoraciji u organizaciji SNV-a i SABA-e bio kritičan i rekao kako nije postignut dogovor o jednoj komemoraciji.
"Mi prije svega vodimo dijalog, gospodin Pupovac je uostalom i član parlamentarne većine. Mislim da smo pokušali učiniti sve, barem što se Vlade tiče", kazao je premijer.
Vlada je učinila sve, dodao je, da se izbjegne više usporednih komemoracija, a to što je do njih došlo, naglasio je, "nije dobro za društvo".
Uz Plenkovića komemoraciji žrtvama ustaškog logora u Jasenovcu nazočili su i predsjednik Hrvatskoga sabora Gordan Jandroković, izaslanik predsjednice Republike Ivan Zvonimir Čičak, saborski zastupnici, članovi Vlade, diplomatskog zbora, predstavnici lokalne samouprave i drugi.
Plenković: Vlada jasno osuđuje zločine u Jasenovcu
Komemoracija je bila prigoda, kazao je Plenković, da se još jednom izrazi pijetet prema žrtvama i njihovim obiteljima te da se, isto tako, snažno osudi zločinački režim i dade počast žrtvama među kojima su bili Židovi, Srbi, Romi, Hrvati i antifašisti.
"I s te strane Vlada jasno osuđuje te zločine i svojim djelovanjem želi raditi na jasnom određenju prema totalitarnim režimima, njegovati kulturu sjećanja i raditi na kulturi pomirbe", poručio je.
Na tom je tragu, dodao je, bio i rad Vijeća za suočavanje s posljedicama totalitarnih režima, stručnih ljudi različitih svjetonazora, koje je iznjedrilo određene preporuke.
"A taj dokument može poslužiti Hrvatskoj da gradi kulturu sjećanja i ovdje u Spomen području Jasenovac, kako bismo i kroz naš obrazovni sustav uputili važne poruke temeljnih vrijednosti novim generacijama", dodao je.
Novinari su ga pitali i pridonosi li podjelama to što predsjednica Republike Kolinda Grabar-Kitarović nije nazočila državnoj komemoraciji, a Plenković je podsjetio da je predsjednica odala počast prije dva dana i da je na današnjoj komemoraciji bio njezin izaslanik. Na dodatno pitanje novinara je li to dovoljno, odgovorio je: "Ona sama može rastumačiti svoje poteze".
Premijer Plenković se nakon komemoracije upisao u knjigu dojmova Spomen područja Jasenovac.
"Vulin ne pridonosi smanjivanju tenzija"
Komentirao je i odluku da se srpskom ministru obrane Draganu Vulinu zabrani ulazak u Hrvatsku.
"Želimo sa Srbijom, koja je na Hrvatsku bila agresor od 1990. do 1995., graditi jedan novi dijalog i nove odnose, a to ne možemo graditi ako se kontinuirano daju izjave kojem tome ne pridonose već su uvredljive za RH i štetne ze međusobne odnose. Zato je ovaj stav jučer bio dobar i potreban. Vulin nije osoba koja pridonosi smanjivanju tenzija već naprotiv. To je jedna potrebna poruka, to je poruka stava i poruka odlučnosti Hrvatske da nećemo tolerirati takve poteze", kazao je Plenković. (Hina)