Odluka Rusije je iznenadila, ali nije bila potpuno neočekivana. Poljska i Bugarska su se koliko-toliko pripremile. Iako je Poljska ruski plin koristila za 50 posto ukupne potrošnje, ionako je najavljivala da neće produžiti ugovor s Gazpromom, koji istječe krajem godine.
Na Baltičkom moru izgradila je LNG terminal, s njemačkom i češkom plinskom mrežom povezana je interkonektorom, za tri dana u rad kreće interkonektor s Litvom, a u listopadu Baltički plinovod, kojim će Poljska plin dobivati iz norveškog Sjevernog mora, izvijestila je reporterka Dnevnika Nove TV Jasmina Bojić.
Bugarska, koja je čak 90% plina uvozila iz Rusije je u nepovoljnijoj situaciji, ali ne prijeti joj katastrofa. Nešto plina i do sada je kupovala preko Azerbajdžana, a količine će povećati kada se u lipnju otvori interkonektor s Grčkom. Rezervirali su nešto plina i preko grčkog LNG terminala kod Atene.
Pročitajte i ovo
izjava uoči sjednice vlade
Ministar u odlasku pojasnio što znači rano upozorenje za opskrbu plinom izdano za Hrvatsku
Ako zatreba, Poljska plina ima i u skladištima. Napunila ih je na 80%, puno više nego druge europske zemlje. U Bugarskoj su skladišta plina napunjena svega 17%. To je dovoljno za otprilike mjesec dana uobičajene potrošnje.
Problemi se očekuju ostanu li i ostale europske članice bez plina. Tada većina planova s opskrbom među zemljama članicama pada u vodu. Najviše brine Njemačka. Najveće europsko gospodarstvo ujedno je i najveći uvoznik ruskog plina, kojim pokriva 40% potreba.
Njemačka središnja banka procjenjuje da bi prekid opskrbe ruskim plinom izazvao duboku recesiju, smanjivanje proizvodnje i izvoza, te gubitak 550 tisuća radnih mjesta. Sve to, naravno, itekako bi se odrazilo na ostatak Europe.
Pročitajte i ovo
ODLUKA MINISTRA
Direktor podzemnog skladišta plina Okoli otkrio koliko je kapaciteta trenutno popunjeno: "Ovo je posljedica izvanrednih situacija na tržištu"
Pročitajte i ovo
formiranje strateških rezervi
Svjetska energetska kriza natjerala Hrvatsku na djelovanje: Izdano rano upozorenje za opskrbu plinom
Hoće li Rusija doista zatvoriti sve plinske ventile prema Europskoj uniji? Gubici bi bili enormni. Rusija čak tri četvrtine prirodnog plina izvozi u Europu. Opcija je preusmjeriti plin prema Kini ili Indiji, ali prema tamo zasad nema dovoljno izgrađenih plinovoda. Konkretno, u brojkama: prošle je godine Europska unija za ruski plin izdvojila više od 16 milijardi eura. Ove godine plin je drastično skuplji. Cijena plina u odnosu na travanj 2021. sedam puta je veća.
Dnevnik Nove TV gledajte svakog dana od 19:15, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr