Mirisna ljekovita biljka u uzgoju nije zahtjevna, otporna je na bolesti, a od nje se mogu raditi razni proizvodi. Oni su na tržištu traženi, tako da se slavonska lavanda već i izvozi.
Pročitajte i ovo
Odlična prilika za mladu obitelj
FOTO Prodaje se trosoban stan s terasom i parkirnim mjestom: Pogledajte cijenu
Odlična investicija
FOTO Prodaje se suterenski stan od 50 kvadrata u Zagrebu na odličnoj lokaciji: Pogledajte cijenu
Polje lavande u punom je cvatu. Pune ruke posla za berače. U sadnju ljubičaste biljke Vera Trampus krenula je slučajno. Malo po malo došla je do 12 000 sadnica. U berbi pomažu obitelj i prijatelji.
Mediteranska biljka u ravnoj Slavoniji odlično uspijeva. Stručnjake to ne čudi.
'U zadnjih 10 godina kontinentalni dio Hrvatske ima znatno više sunca nego pojedine točke u našem Primorju', kaže prof.dr.sc. Nada Parađiković, s Poljoprivrednog fakulteta u Osijeku.
Lavanda donosi i puno veću zaradu u odnosu na tradicionalne kulture. Primjerice, na hektaru pšenice zarada je oko 5 tisuća kuna, na lavandi se može zaraditi i do 20 000 kuna. Proizvođaći kažu da nema organiziranog tržišta, ali da se može prodati sve što se proizvede.
>> Lavanda voli Hrvatsku: Uspješno raste u Dalmaciji, Istri i Slavoniji
Preradom lavande, može se još više zaraditi. Tražene su i vrećice protiv moljaca, osvježivači automobila, pripravci za kupke. Lavanda je tražena i u inozemstvu, a Vera Trampus objašnjava kako su s prodajom krenuli i van Hrvatske.
Više ljubičaste boje na slavonskim poljima, donijelo bi i više zarade našim poljoprivrednicima.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook