"Formalni kriteriji za uvođenje eura su više nego ispunjeni, no iako to podržavam, morao sam izraziti skepsu jer sumnjam u trenutak zbog izraženih inflatornih pritisaka koje naši građani već osjećaju. Bojimo se da će ih uvođenje eura samo povećati i zbog toga smatramo da uvođenje eura treba odgoditi”, izjavio je Domagoj Hajduković.
Pročitajte i ovo
13 mjeseci
Život uz euro nekima zvuči kao iz bajke, a drugima kao iz vica: Tko je napunio blagajnu, a tko preživljava?
Godinu dana eura
Guverner HNB-a: "Od početka karijere slušam pitanja kad će kamatne stope u Hrvatskoj biti kao u Njemačkoj''
Rekao je kako mu je Dombrovskis na pitanje koliki je predviđeni inflatorni udar zbog uvođenja eura odgovorio da će on biti u rasponu od 0,1 do 0,3 posto.
Inflacija neizbježna
"To je istina kada uzmemo u obzir sve izdatke koje će zahtijevati uvođenje eura poput POS-aparata, konvertiranja različitih programa i drugih. Međutim, poznavajući hrvatsku stvarnost, taj bi inflatorni pritisak mogao biti puno veći zbog zaokruživanja i preračunavanja cijena, koje će možda biti liberalno", kazao je i dodao kako je u drugim državama to donijelo inflaciju puno veću od 0,3 posto.
Hajduković kaže kako bi trebalo odgoditi uvođenje eura barem do stabilizacije energetskih i prehrambenih lanaca zbog rata u Ukrajini, ali i posljedica krize uzrokovane pandemijom. Neki inflatorni pritisci nevezani su za uvođenje eura, ali odgoda bi pospješila uvođenje eura. Ističe kako smo prilično neozbiljno shvatili uvođenje eura kada je riječ i iskorjenjivanju i sprječavanju nepoštenih trgovačkih praksi, kojih u Hrvatskoj ne manjka.
Pročitajte i ovo
POSJET NJEMAČKOJ
Plenković nakon sastanka sa Scholzom: "Od 15. siječnja koristit ćemo samo euro"
Pročitajte i ovo
ČESTITKA PREDSJEDNICE EUROPSKE KOMISIJE
Spremni smo za euro! Hrvatska dobila zeleno svjetlo za ulazak u eurozonu
Nepoštene trgovačke prakse
Hajduković se pita zašto u Hrvatskoj ne bi postojale crne liste trgovaca koji se ne drže pravila na temelju čega bi građani mogli odlučivati kod koga kupovati. Takve prakse postojale su u nekim državama poput Slovačke, koja je imala prijelazni period više od godine dana. "Tamo su cijene bile izražene u obje valute, građani su se učili preračunavati te su prijavljivali one koji ne preračunavaju cijene na propisan način", rekao je Hajduković.
Dombrovskis se u Saboru sastao s predstavnicima četiri odbora - za europske poslove, financije i državni proračun, gospodarstvo te regionalni razvoj i fondove EU.