Izrael je ove godine proslavio 60 godina proglašenja države. Te 1948. godine izraelsko etničko čišćenje izazvalo je nezadovoljstvo kod mnogih Arapa. Samo dan nakon proglašenja počeo je prvi u nizu ratova, u kojem su poražene arapske države. U 60 godina Izrael je vodio sedam ratova, ne računajući pogranične sukobe.
Podijelite
Štiteći svoje strateške interese i utjecaj ratove potenciraju i usmjeravaju SAD; Velika Britanija, Francuska, Rusija.
Okružen arapskim državama Izrael je ratovao sa svakim susjedom. Nazvavši to preventivom, 1967. godine bombardirali su egipatske, sirijske i jordanske zračne luke. U šestodnevnom ratu osvajaju golansku visoravan, Sinaj, Zapadnu obalu i Gazu.
Palestinci na okupiranim područjima prosvjeduju protiv Izraela, pa tako djeca i mladi izlaze naoružani kamenjem na ulice. Prva je intifada trajala 6 godina. Druga je počela prije osam godina i traje i danas.
Na američku inicijativu započinju i mirovni procesi, nakon kojih Izrael priznaje PLO kao predstavnike Palestinaca, a PLO priznaje Izraelu pravo na postojanje. Njihovim sporazumima snažno se protive ekstremisti.
U još jednom sukobu, u trodnevnim izraelskim zračnim napadima, poginulo je 345 ljudi
Broj poginulih u trodnevnim izraelskim zračnim napadima na Gazu dosegnuo je 345, objavili su liječnički izvori, a prenose agencije.
Prema riječima šefa hitne službe u Gazi Muawia Hassaneina, ranjeno je više od 1.600 osoba, prenosi agencija dpa. Broj žrtava porastao je nakon što je najmanje sedam osoba poginulo, a više desetaka ranjeno u dva zračna napada na automobil i zgradu u sjevernom dijelu Gaze.
Pet Palestinaca također je poginulo u raketiranju automobila u Khan Younisu u kojem je, među ostalima, bio jedan od zapovjednika radikalne islamističke frakcije Džihad Abu Tir s devetogodišnjim sinom. Ostala tri poginula bili su militanti Džihada, prenosi dpa.
Istovremeno, Reuters navodi da ranjeni Palestinci odlaze na liječenje u Egipat i da iz te susjedne zemlje stiže sve više medicinske opreme.
Deset kamiona prešlo je granični prijelaz Rafah s medicinskom pomoći iz Libije i Saudijske Arabije, kažu granični policajci. Devet ranjenih Palestinaca i još osam osoba u pratnji prešli su granicu tijekom noći, a očekuje ih se još tridesetak, navodi Reuters.
Rafah su trebali prijeći još u nedjelju, no Hamas i egipatski dužnosnici ponudili su proturječna objašjenja zašto se to nije dogodilo. Prekogranični odnosi su napeti jer je Egipat odbio palestinski zahtjev da prekine pomagati Izraelu u blokadi Gaze. Sukobe u Gazi osuđuje cijela svjetska javnost.
Ban Ki-moon osudio pretjeranu uporabu sile Izraela
Glavni tajnik UN-a Ban Ki-moon osudio je eskalaciju nasilja u Gazi kao 'neprihvatljivu', pripisujući odgovornost za eskalaciju 'raketnim napadima militanata Hamasa' i 'pretjeranoj uporabi sile' od strane Izraela.
'Duboko sam pogođen sadašnjom eskalacijom nasilja unutar i oko Gaze, to je neprihvatljivo. Opetovano sam osuđivao raketne napade militanata Hamasa protiv Izraela. Priznajući pravo Izraela da se brani, također osuđujem pretjeranu uporabu sile od strane Izraela u Gazi', rekao je Ban Ki-moon na konferenciji za tisak u sjedištu UN-a u New Yorku.
Nasilje i razaranje u proteklih nekoliko dana izazvali su veliko stradanje civilnog stanovništva u Gazi, rekao je Ban i ponovno pozvao Izrael da 'otvori sve granične prijelaze prema Gazi nužne za neometanu dostavu humanitarne pomoći'.
'Izraelski čelnici dali su mi jamstva za dostavu humanitarne pomoći i ulazak humanitarnih djelatnika u Gazu', rekao je glavni tajnik UN-a.
Ban Ki-moon je ponovio poziv na trenutačni prekid nasilja i svih vojnih aktivnosti u Gazi, te jačanje napora za dugoročno rješenje spora.
Naglasio je da je o naporima za zaustavljanje nasilja u Gazi razgovarao s izraelskim i palestinskim čelnicima, te s čelnicima Egipta, Sirije, Libanona i drugih zemalja regije i Kvarteta za Bliski istok, te najavio da će osobno i preko svojih izaslanika na terenu nastaviti s tim naporima.