Zoran Milanović je u izjavi za Hrvatski radio moguću odgodu izdvajanja HZZO-a objasnio sporošću pojedinih službi u izmjenama pratećih zakona.
Pročitajte i ovo
Nezavisna kandidatkinja
Selak Raspudić zalaže se za veće predsjedničke ovlasti: "Hrvatskoj treba proaktivna predsjednica"
Drugi mandat
Zoran Milanović objavio predizborni slogan
Odlučno je opovrgnuo medijske napise da se Međunarodni monetarni fond (MMF) protivi izdvajanju HZZO-a, istaknuvši da ni MMF ni Europska komisija nisu bili uključeni u taj proces. "Nije točno, taj proces ide i vjerojatno mu netko želi malo i napakostiti. Ići će u cilju racionalnijeg i transparentnijeg poslovanja s mogućnošću ušteda, s tim da usluga ostane dobra, odnosno na razini koju si kao društvo, odnosno ekonomija, možemo priuštiti", rekao je Milanović.
I potpredsjednik Vlade i ministar regionalnog razvoja i fondova EU-a Branko Grčić poručio je danas da Vlada ne odustaje od izlaska HZZO-a iz državne riznice, a nije bitno hoće li se to dogoditi 1. srpnja ili kasnije.
Grčić kaže da je prvotni plan bio sve odraditi do 1. srpnja, a da se potom možda ide u rebalans koji bi istovremeno obuhvatio i dodatne mjere fiskalne konsolidacije. "Hoće li se to dogoditi 1. srpnja ili mjesec, dva tri kasnije, čini mi se da to sada u ovom trenutku nije presudno, ali se od toga ne odustaje", rekao je Grčić na konferenciji za novinare na kojoj je govorio o ekomomskim pokazateljima za prvi ovogodišnji kvartal.
Boris Lalovac, koji bi trebao naslijediti Slavka Linića na mjestu ministra financija, kaže da je oko izdvajanja HZZO-a iz državne riznice osobno zatražio mjesec ili dva "time-outa", ali program se nastavlja a rokovi za izdvajanje, ako ono neće biti 1. srpnja, morat će se jasno definirati. "Analize su napravljene, brojke su dobre, ali ja sam tražio time-out mjesec dva, budući da se moram ekipirati u tom dijelu. No, program je nastavljen kako je bilo dogovoreno. Dakle, ako neće biti 1. srpnja, definirat će se vrlo jasno rokovi i tko će biti sudionici", kazao je Lalovac novinarima nakon sjednice saborskog Odbora za financije na kojem se odlučivalo o njegovu imenovanju na ministarsku dužnost.
Na komentare da izdvajanje HZZO-a iz riznice neće donijeti nikakve uštede, Lalovac je kazao kako želi vidjeti je li riječ o strukturnoj ili samo o upravljačkoj promjeni. "Budući da je HZZO 10 godina dio državne riznice, želim vidjeti detaljne analize. Znate da volim brojke i odluke će se donositi isključivo na temelju analiza", poručio je Lalovac.
Odgađa se izlazak HZZO-a iz državne riznice
Najave o odgodi izlaska HZZO-a iz državne riznice potvrdio je danas ministar zdravlja Rajko Ostojić, dok je ravnatelj HZZO-a Siniša Varga poručio da neće odustati od uvođenja reda u sustav.
Ostojić je izjavio kako je 1. srpnja ove godine, po svemu sudeći, prerani rok za financijsko osamostaljivanje HZZO-a. Prije izdvajanja HZZO-a iz državne riznice, ističe, iz zdravstvenog sustava moraju se izdvojiti sve nezdravstvene naknade.
Ravnatelj HZZO-a Siniša Varga odlučno je demantirao medijske napise da je MMF zabranio izlazak HZZO-a iz riznice. Navodi kako je točno samo to da je MMF utvrdio da je naš zdravstveni sustav bolestan i preskup pa je u svom posljednjem izvješću ponudio dvije opcije za rješavanje problema - ili novo povećanje nameta građanima ili smanjenje troškova samog sustava.
"Pokušaj uvođenja reda u naš zdravstveni sustav pokušavaju spriječiti pojedinci i interesne skupine kojima odgovara 'lov u mutnom'", optužuje Varga i poručuje da članovima Vlade i njemu osobno to daje još više motiva da sustav učine transparentnijim, racionalnijim i učinkovitijim. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook