Proučavajući stanje rada mozga u pojednim fazama, znanstvenici su mogli predvidjeti pogreške prije nego se one dogode, tvrde autori studije objavljene u časopisu Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS).
Pročitajte i ovo
Odmara se na otoku
Poznato lice stiglo na Jadran: "Čekamo Putina i Trumpa. Kasne"
Ne preskačite ga
Zbog čega je godišnji odmor tako važan? Psihologinja otkriva i kad je povratak na posao najmanje bolan
"Postoji to stanje u kojem vaš mozak poručuje da mu je potrebna mala stanka i vi tu ništa ne možete učiniti", objasnio je voditelj studije Tom Eichele sa sveučilišta u Bergenu (Norveška).
Eichele je dodao kako "svatko poznaje onaj osjećaj kada vam mozak nije baš prijemčiv i ne funkcionira dobro, a da vi niste ničim utjecali na to stanje".
Takvo stanje počinje nekih 30 sekundi prije nego li se dogodi pogreška i možda bi se mogao izraditi sustav uzbune koji bi pojačao koncentraciju i pozornost, primjerice kod kontrolora leta.
"Mogli bismo možda izraditi neki uređaj, koji bi se postavio na glavu ljudi koji moraju donijeti (takav tip) odluke", rekao je Eichele i objasnio kako bi uređaj "izmjerio signal i obavijestio korisnika da se njegov mozak prebacio u stanje mirovanja i upozorio ga da u tom trenutku donesene odluke neće biti dobre".
Znanstvenici rade na izradi prototipa prijenosnog elektroencefalograma koji bi se mogao pojaviti na tržištu za deset do petnaest godina, rekao je Eichele.