Brana Nova Kahovka probijena je u ranim satima 6. lipnja, oslobodivši ogromnu količinu vode koja je preplavila jug Ukrajine.
Zasad se ne zna što je uzrokovalo proboj, iako norveški seizmolozi i američki sateliti tvrde da su registrirali eksploziju. Ukrajina i Rusija međusobno se optužuju za uništenje.
Šef UN-a za humanitarna pitanja Martin Griffiths za BBC je rekao da bi utjecaj tog događaja na svjetsku sigurnost hrane mogao biti značajan.
Pročitajte i ovo
Dugo čekana protuofenziva
Macron nakon sastanka: "Učinili smo sve da joj pomognemo"
"To je žitnica – cijelo područje nizvodno, prema Crnom moru i Krimu – žitnica je ne samo za Ukrajinu nego i za svijet”, rekao je.
"Već smo suočeni s poteškoćama po pitanju sigurnosti hrane, no njene cijene će sad, siguran sam, narasti”, upozorio je.
"Gotovo je neizbježno da vidimo ogromne, ogromne probleme u žetvi i sjetvi iduće godine. I stoga ćemo imati ogroman utjecaj na sigurnost hrane – to će se dogoditi”.
Ukrajina i Rusija dva su ključna svjetska proizvođača hrane i veliki igrači na tržištu pšenice, ječma, kukuruza, uljane repice, sjemenki suncokreta i suncokretovog ulja.
Pročitajte i ovo
VELIKA ANALIZA
Što bi značilo da Ukrajina uđe u NATO?
Griffiths je rekao da je o rezervoaru vode kojeg je brana držala za pitku vodu ovisilo 700 tisuća ljudi. Bez čiste vode prijete im bolesti, a najranjivija su djeca.
Britanac je rekao i da je šteta ovog razmjera nanesena civilnoj infrastrukturi u potpunoj suprotnosti međunarodnom humanitarnom pravu, uključujući Ženevsku konvenciju.
"To je očito. Tko god je to učinio, prekršio je Ženevsku konvenciju", zaključio je.