Predsjednik Skupštine Srbije Ivica Dačić prethodno je za isti dan raspisao lokalne izbore za Skupštinu Grada Beograda, te još 12 lokalnih uprava.
Do konstituiranja novog saziva parlament je u tehničkom mandatu, u okviru kojeg će Dačić, sukladno zakonskom roku o isteku petogodišnjeg mandata aktualnom šefu države, za 3. travnja raspisati i predsjedničke izbore.
Aleksandar Vučić je izabran za predsjednika na izborima 2. travnja 2017. na kojima je osvojio 55,06 posto glasova, pobijedivši neovisnog kandidata i tadašnjeg pučkog pravobranitelja Sašu Jankovića (16,35%).
Vučić i njegova Srpska napredna stranka na vlasti su od 2012. godine, kada je na predsjedničkim izborima pobijedio tadašnji vođa naprednjaka Tomislav Nikolić, a Vučić je jedno vrijeme bio vicepremijer, a potom predsjednik Vlade.
Pročitajte i ovo
poslana prosvjedna nota
Nevjerojatno: Umjesto da je vrati u Hrvatsku, Srbija je kopiju arhivske građe iz NDH predala Izraelu
Pročitajte i ovo
TOALETNI PAPIR ZA GRAĐANE
"Brža, jača, bolja Srbija": Građanima se dijeli toaletni papir Aleksandar Vučić, kava, čarape... Sve s inicijalima predsjednika i logom stranke
Prethodni parlamenarni izbori održani su lipnju 2020. godine u jeku pandemije COVID-19 uz bojkot oporbe koji je omogućio uvjerljivu pobjedu koalicije predvođene naprednjacima i njihovu apsolutnu većinu u parlamentu.
Odmah nakon tih izbora Vučić je objavio da će mandat vladi i parlamentu biti godinu i pol dana, što se i obistinilo današnjim raspisivanjem izbora.
Za razliku od 2020. kada je bojkotirala izbore zbog nepovoljnih izbornih uvjeta, oporba je u izravnim pregovorima s vlastima i u pregovorima u kojima su posredovali europarlamentarci, postigla nešto bolje izborne uvjete i izaći će na izbore.
Predizborno ozračje ukazuje na to da bi vladajuća koalicija srbijanskog predsjednika prvi put od dolaska na vlast 2012. mogla imati problema obraniti sadašnju uvjerljivu većinu u parlamentu.
Predizborno ozračje u zemlji karakteriziraju podijeljeno društvo, kontrola javnih medija u kojima dominiraju državni dužnosnici i vladajuća koalicija, osjetna inflacija i brojna poskupljenja u okolnostima globalne energetske krize.
Aktualna vlast očekuje izbore ističući argumente o ekonomskom napretku, pomoći države gospodarstvu i građanima u vrijeme pandemije od oko 8,5 milijardi eura, gradnji infrastrukture – autocesta i pruga, te otvaranju brojnih tvornica, uz velika strana ulaganja.
Oporba, pak, ulazi u kampanju na valu snažne potpore tijekom nedavnih ekoloških protuvladinih prosvjeda. Uvjerena je da će vladajući naprednjaci izgubiti znatan dio birača zbog brojnih afera, netransparentnih državnih projekata, bahatosti u kontroliranim medijima i "dužnosničke kampanje" u kojoj se stranački privatiziraju državni interesi.
Ispitivanja javnog mišljenja potkraj prošle godine i koncem siječnja i dalje pokazuju visoki rejting Vučića i njegove Srpske napredne stranke, ali su unutar oporbenog korpusa sve glasniji optimizam i samouvjerenost da se u travnju može okončati Vučićeva desetogodišnja dominacija.