"U Europskoj uniji postoji najmanje 120.000 maloljetnika koji bez pratnje roditelja ili skrbnika žive u zemljama koje nisu njihove domovine", rekao je Yorgos Moshos u ime Europske mreže pravobranitelja za djecu.
Pročitajte i ovo
Prihvatilište za beskućnike
Točan broj im se ne zna, Grad planira novi prostor za njihov smještaj: Može se dogoditi svakome
Pomoć najpotrebnijima
Dugački red ispred pučke kuhinje: "To je slika našeg svijeta"
Toliko su ih naime do sada identificirale vlasti i taj podatak ne uključuje procjene broja nezbrinute djece za koju se još ne zna, dodao je.
Moshos je pozvao vlasti 25 zemalja članica EU-a da poboljšaju mjere zaštite djece o kojima ne brinu odrasli i koja su često žrtve trgovaca ljudima ili prisilnog rada.
"Gotovo 20.000 zahtjeva za azil godišnje podnose maloljetnici bez pratnje", napomenuo je Moshos.
Europska mreža pravobranitelja za djecu (ENOC) osnovana je 1997. u Trondheimu u Norveškoj, a povezuje parlamentarne ili vladine pravobranitelje za djecu, nacionalne, regionalne ili lokalne državne urede zadužene za zaštitu prava djeteta i nevladine organizacije koje se bave tim područjem.
Među zemljama koje imaju svoje predstavnike u ENOC-u je i Hrvatska, pa tako na godišnjoj konferenciji organizacije u Ateni od 26. do 30. rujna, kako je objavljeno na web-stranici Pravobranitelja za djecu RH, sudjeluje i hrvatska pravobraniteljica Mila Jelavić.