Prosvjednici su se kretali prema glavnom trgu Plazi de Mayo, povijesnom okupljalištu ispred predsjedničke palače zahtijevajući veću financijsku potporu za siromašne.
Milei je ranije ovoga mjeseca preuzeo dužnost uz obećanje da će smanjiti javnu potrošnju, a najavio je i opsežnu reformu gospodarstva te devalvaciju nacionalne valute od 54 posto.
Srezao je državne subvencije za gorivo i prijevoz, a smanjen je i državni aparat. Broj ministarstava prepolovljen je s 18 na devet, uz obrazlaženje da je to nužno potrebno za rješavanje akutne argentinske ekonomske krize.
Pročitajte i ovo
očekivanja za iduću godinu
Svjetlo na kraju tunela, deblji novčanici i oporavak ili još veća inflacija? Evo kakva su predviđanja za 2024. godinu
Milei je najavio i usmjeravanje argentinske vanjske politike prema SAD-u i Izraelu, te odmicanje od Kine i ljevičarskih regionalnih partnera.
Prema procjenama Argentinskog katoličkog sveučilišta (UCA), 44,7 posto stanovništva živi ispod granice siromaštva, a bez državnih socijalnih programa bilo bi ih 50 posto.
Policija je usmjeravala prosvjednike dalje od kolnika kako bi se mogao odvijati cestovni promet.
"Ovo je mirna mobilizacija. Ne želimo nikakvu vrstu sučeljavanje. Ne želimo nikakav sukob," izjavio je za lokalni radio Eduardo Belliboni, vođa ljevičarske prosvjedničke skupine Polo Obrero, koji je prvi pozvao na prosvjede.
Pročitajte i ovo
VIše od 70 milijuna eura
Vlada za umirovljenike ima božićni poklon! Stiže odluka o novom paketu potpore
Prosvjed je održan u srijedu nakon što je novi ministar sigurnosti prošloga tjedna predstavio "protokol" o održavanju javnoga reda koji dopušta intervencije snagama sigurnosti.
Vlada je također u ponedjeljak objavila upozorenje da bi ljudi koji blokiraju ulice mogli izgubiti pravo na državne potpore.