Stariji od 18 godina imat će pravo zatražiti pomoć u okončanju života ako su u terminalnoj fazi bolesti ili pate od "trajne i nepodnošljive" boli, osim ako se smatra da nisu mentalno sposobni donijeti takvu odluku.
Postupak eutanazije bit će dostupan samo državljanima Portugala i onima s legalnim boravištem kako bi se spriječilo ljude da putuju u Portugal kako bi dobili medicinsku pomoć kojom bi im se okončao život.
Zakon je sad u rukama konzervativnog predsjednika Marcela Rebela de Souse koji ga treba konačno odobriti. Ranije je rekao da će poštovati ishod glasanja u parlamentu.
Neki su kritizirali trenutak glasanja. Oporbena stranka PSD rekla da je zbog pandemije koronavirusa u Portugala postojala "velika anksioznost, veliki strah među ljudima koji ima veze s pitanjima života i smrti".
Dvije skupine, koje upravljaju većinom portugalskih domova za njegu teško pogođenih u pandemiji, napisale su u pismu parlamentu da "odobrenje eutanazije predstavlja nepoštivanje svih tih ljudi".
No čelnica parlamentarne stranke Ljudi, životinje, priroda Ines Real rekla je da je "nepošteno pozivati se na iznimno težak trenutak u zemlji...kako bi se brkale smrti povezane s COVID-19 sa zakonodavnim procesom kojemu je cilj omogućiti eutanaziju onima koji pate".
Pročitajte i ovo
Mjesec dana od razornog potresa
Svjedoci kažu da je vojska kontejner namijenjen obitelji u Majskim Poljanama odbacila nasred ceste: ''Pa ljudi moji, je li to normalno?''
Pročitajte i ovo
Za 6 milijuna kuna
Omiljeno skijalište i izletište Hrvata prodano strancima: Na javnoj dražbi Slovaci kupili Bjelolasicu
Portugal, većinski katolička zemlja koja je bila pod fašističkim režimom velik dio 20. stoljeća do Revolucije karanfila 1974., otad je napredovala u liberalnim reformama.
Portugal je legalizirao pobačaj 2007. i dozvolio istospolne brakove 2010.